Lavrov kritizuje OSN za přístup ke Kurdům

Lavrov kritizuje OSN za přístup ke Kurdům
Autor: kurdishinfo.com
14 / 03 / 2016, 06:45

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, vyzval zmocněnce při OSN pro Syrii, aby pozval k následujícím mírovým rozhovorům v Ženevě i představitele PYD.

Kurdish Democratic Union Party -  Sjednocená demokratická strana  je kurdská politická strana, která vznikla v roce 2003 v severní Sýrii. Je zakládajícím členem Národního koordinačního výboru pro demokratickou změnu a bývá popisována jako „jedna z nejvlivnějších kurdských opozičních stran v Sýrii“. V průběhu syrské občanské války získala Sjednocená demokratická strana kontrolu v několika městech na severu Sýrie.

Toto prohlášení učinil Lavrov na tiskové konferenci, kterou uspořádal společně s čínským ministrem zahraničí dne 11.3. 2016.  „Jsem přesvědčen,že Staffan de Mistura by měl takové rozhodnutí přijmout. Zahájit jednání bez účasti PYD by bylo známkou slabosti ze strany mezinárodního společenství.  

Ve svém projevu kritizoval postoj Turecka, turecký postoj nazval ultimátem. Pouze Turci blokují pozvání Kurdů ze strany PYD. Lavrov zdůraznil důležitost přítomnosti kurdských představitelů na jednání o budoucím uspořádání Sýrie. Jejich vyloučení označil jako nejzávažnější porušení práv velké a významné skupiny lidí žijících v Sýrii. „Kurdové jsou spojenci obou USA i Ruska“ dodal Lavrov.

Salih Muslim předseda PYD prohlásil, že Turci vyvíjejí velké úsilí, aby zabránili účasti Kurdů na jednání v Ženevě.

Erdogan evidentně nemá zájem na mírovém řešení situace v Sýrii, ale chce ve válce pokračovat a využívat nepřehledné situace v Sýrii ke svým mocenským ambicím. Ukončení bojů v Sýrii by vedlo ke snížení uprchlické krize, kterou mistrně využívá ke svým vyděračským požadavkům vůči EU. 

Autor: Lumír Němec, bývalý náčelník speciálního oddělení SOG

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace