Teroristé plánovali útoky až o velikonočních svátcích

Teroristé plánovali útoky až o velikonočních svátcích
Autor fotografie: Belgická policie|Popisek: Ze spáchání atentátu podezřívá policie tři muže.
23 / 03 / 2016, 06:00

Podomácku vyrobené nálože obsahovaly hřebíky a střepy. Původně mělo být na letišti odpáleno mnohem víc náloží ukrytých v kufrech, ty se ale nevešly do taxíku, informují belgická média.

Belgická policie v souvislosti s útoky provádí v metropoli razie a pátrá po pěti podezřelých osobách, které zaznamenal kamerový systém. Při prohledávání několika míst ve čtvrti Schaerbeek severně od centra města nalezla výbušniny včetně chemických látek a také vlajku Islámského státu.

Na možné útočníky totiž upozornil policii taxikář, který vezl tři muže s kufry právě ze čtvrti Schaerbeek  v sedm hodin ráno na letiště Zaventem. Původně chtěli do taxíku naložit pět velkých kufrů, ale vešla se pouze tři zavazadla. Podle serveru hln.be se jednalo o podomácku vyrobenou výbušninu a útočníci s ní chtěli spáchat teroristické útoky až o velikonočních svátcích. Nakonec akci spustili dřív jako odplatu za zatčení Salaha Abdeslama  minulý pátek.

"Domovní prohlídky provedené v Schaarbeeku vedly k nalezení výbušného zařízení, které mimo jiné obsahovalo hřebíky," uvedl belgický státní zástupce Frédéric Van Leeuw. Schaarbeek patřící do bruselského regionu leží mezi centrem města a letištěm Zaventem, kde při včerejším teroristickém útoku zahynulo nejméně třináct lidí včetně dětí.  Ze zranění lidí převezených do nemocnic vyplývá, že nejméně jedna z odpálených výbušnin obsahovala také hodně hřebíků a střepů.

Ze spáchání atentátu podezřívá policie tři muže. Dva z nich zahynuli při útoku, po třetím policie intenzivně pátrá. Jeho fotografii zveřejnila s výzvou veřejnosti o pomoc na internetu. Nevybuchlou třetí nálož, která se na letišti našla, pyrotechnici zneškodnili.

Další dva podezřelé policisté zadrželi u bruselského nádraží Midi. Dopadení jednoho podezřelého oznámilo i Nizozemsko. Zadržen byl na nádraží železniční linky spojující Amsterdam s letištěm Schiphol.

Zpřísněná je bezpečnost i na francouzsko-belgické hranici, a to už od soboty. Na hranici je nyní 5000 mužů. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve řekl, že Francie přijímá nová bezpečnostní opatření a rozmísťuje dalších 1600 policistů a strážníků. Vyzval také k posílení celoevropských opatření v boji proti terorismu. ceskatelevize.cz

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace