Jana Černochová: Odmítám bezprecedentní zásah do soukromí

Jana Černochová: Odmítám bezprecedentní zásah do soukromí
Autor fotografie: ODS|Popisek: Mgr. Jana Černochová - členka Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
24 / 03 / 2016, 14:45

Změna je bezprecedentním zásahem do soukromí, neboť zde prvně dáváme státním orgánům pravomoc vstupu do obydlí.

Policie zřejmě dostane právo zadržet v důvodných případech legálnímu majiteli zbraň přímo v jeho obydlí. Navzdory nesouhlasu opozičních TOP 09 a ODS úpravu podpořil sněmovní bezpečnostní výbor. Platnost zbrojních průkazů by ale měla zůstat podle doporučení výboru desetiletá. Vláda ji chtěla novelou o zbraních zkrátit na pět let. Kabinet předlohou reagoval na tragédii v Uherském Brodě, při níž střelec zabil v restauraci osm lidí a nakonec sám sebe.

Policejní kontrola přímo v bytě a bez povolení? Ano

Oprávnění policie vyvolalo mezi poslanci největší kontroverze. Zastánci argumentovali zvýšením bezpečnosti, kritici porušením domovní svobody. Poslankyně ODS Jana Černochová neuspěla s návrhem na vypuštění pasáže. Bezpečnostní výbor ji ale na návrh předsedy Romana Váni (ČSSD) upřesnil tak, že právo budou mít výhradně policisté z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.

Policista bude moci zadržet zbraň například kvůli podezření, že zdravotní stav jejího legálního majitele se změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí. Pokud by ji vlastník na výzvu neodevzdal dobrovolně, policisté by mohli vstoupit do jeho obydlí. Nepotřebovali by soudní souhlas nebo svolení státního zástupce.

Bezpečnostní výbor podpořil další Váňovu úpravu, podle které budou mít lékaři přístup do centrálního registru zbraní jen prostřednictvím policie, ne přímo. Na návrh Váňi, Černochové a Daniela Korteho (TOP 09) zákon nedá pravomoc vládě nařídit obyvatelům odevzdat legálně držené zbraně v případě ohrožení státu nebo války. (Zdroj: ČTK)

K návrhu se vyjádřila i poslankyně Jana Černochová (ODS):

"Výbor pro bezpečnost dnes dokončil projednávání vládní novely zákona o zbraních. Na jedné straně mne těší, že se podařilo přijmout několik dílčích změn, které zmírňují tvrdost této normy a mezi které patří i zachování stávající lhůty platnosti zbrojních průkazů v délce 10 let.

Na straně druhé však nemohu zásadně souhlasit s tím, že výbor přistoupil na vládní návrh na prolomení práva nedotknutelnosti obydlí při zabavení legálně držených zbraní, což považuji v negativním slova smyslu za nejzávažnější změnu, kterou novela přináší.

Přitom je zřejmé, že v případě střílejících šílenců, které má tato změna eliminovat, má policie již dnes dostatečné kompetence, jak zbraně zabavit, např. v zákoně o policii.

Domnívám se, že tato změna je bezprecedentním zásahem do soukromí, neboť zde prvně dáváme státním orgánům pravomoc vstupu do obydlí při provedení úkonu ve správním řízení. Riziko spatřuji zejména v tom, že tato změna bude zneužívána k šikaně slušných a zákona dbalých legálních držitelů zbraní třeba jejich znepřátelenými sousedy. Jsem přesvědčena, že jde o špatné rozhodnutí, a proto v další fázi legislativního procesu znovu předložím pozměňovací návrh, který příslušné ustanovení z novely vypouští."

Zdroj: ODS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.