Postrach bojovníků Islámského státu v Praze

Postrach bojovníků Islámského státu v Praze
Autor: Redakce|Popisek: Zleva: Iman Al Darwish, Lumír Němec, Nesrin Abdalla a Omar Abdulkarim
29 / 03 / 2016, 23:45

V těchto dnech navštívily Prahu dvě vysoké velitelky jednotek YPJ (kurdské bojové jednotky složené výhradně z žen).

Do Prahy přicestovala paní Nesrin Abdalla - vrchní velitelka jednotek YPJ a paní Iman Al Darwish další vysoce postavená velitelka YPJ. Spolu s nimi do Prahy dorazil i pan Omar Abdulkarim, ministr zahraničí Syrského Kurdistánu Rojava.

Návštěva se uskutečnila na pozvání pana Davida Kádnera předsedy branně bezpečnostního výboru parlamentu ČR a pana Miroslava Lidinského předsedy strany Úsvit. Cílem této návštěvy je získat  materiální a logistickou podporu pro jednotky YPG a YPJ.

EXKLUZIVNĚ: Kurdská superbojovnice v ČR: Zbraně proti IS kupujeme na trzích

Jak jsme již na stránkách Security magazínu psali, jednotky YPG nesou hlavní tíhu pozemních bojů proti Islámskému státu. Přestože se jedná o jednotky první linie, tak na rozdíl od ostatních sil bojujících proti ISIS se jim dostává pouze minimální podpory. Chybí jim v podstatě vše, od těžkých zbraní až po balistickou ochranu nebo nezbytné zdravotní vybavení.

Pomoc nebo alibismus české vlády?

Málokdo také ví, že na území Rojavy se nachází mnoho uprchlických táborů, kde je v současné době téměř milion lidí, kteří uprchli před ISIS. Přestože Kurdové nedostávají v podstatě žádnou pomoc od humanitárních organizací, tak těmto lidem poskytli útočiště a ochranu.

Jedním z důvodů, proč syrským Kurdům není poskytnuta pomoc, je Turecko.  Turecký prezident Erdogan pouze z nelibostí nese vytvoření autonomního Kurdistánu na svých hranicích a udělá vše proto, aby tento proces zastavil. Na jedné straně podporuje materiálně a logisticky ISIS, na straně druhé nechává odstřelovat pozice YPG v Sýrii a to i přes vyhlášené příměří.

Turecká armáda se pomstila za nedělní útok v Ankaře a povraždila 45 Kurdů

Vrcholní političtí představitelé by se měli zamyslet nad tím, jestli skutečně Turecko je náš přítel.

Nenastal čas říci Erdoganovi jasné ne v jeho mocenských ambicích a  jasně odsoudit vraždění a porušování lidských práv Kurdů?

Evropská unie - Erdoganova dojná kráva

Nebude lepší, místo toho, abychom posílali peníze Turkům k odstranění uprchlické vlny, jakožto sekundárního důsledku války v Sýrii, podpořit ty, kteří nám významně pomáhají vyřešit primární problém?

Tím je poražení ISIS, nastolení klidu a umožnění návratu uprchlíků do jejich domovů.  

Autor: Lumír Němec, bývalý náčelník speciálního oddělení SOG

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace