V roce 2015 riskovali svůj život za záchranu jiného. Poděkováním je Cena Salvator.

V roce 2015 riskovali svůj život za záchranu jiného. Poděkováním je Cena Salvator.
Autor: cenasalvator.cz|Popisek: Letošní ročník projektu Cena Salvator opět ukázal, že mezi námi stále žije mnoho odvážných a statečných lidí a že dobré skutky a pomoc druhým nejsou lidem ze Zlínska lhostejné.
03 / 04 / 2016, 17:45

Cena Salvator je ocenění pro ty, kteří v uplynulém roce zachránili lidský život nebo pomohli lidem v tíživé situaci.

ZLÍN, 2. 4. 2016 – Potkat tváří v tvář tři desítky superhrdinů? To se poštěstilo všem hostům galavečera projektu Cena Salvator 2015 – Cena hejtmana Zlínského kraje, který se uskutečnil 1. dubna ve zlínském Academia centru Univerzity Tomáše Bati. Hrdiny nominovali na Cenu Salvator 2015 členové záchranných složek a široká veřejnost. Projekt je každoročně organizován studenty Fakulty multimediálních komunikací UTB pod záštitou hejtmana Zlínského kraje.

O vítězích kategorií Záchranář, Policista, Ostatní složky integrovaného záchranného systému a Občanské projekty rozhodovala nestranná komise. Komisi v kategorii Záchranář nejvíce ohromil příběh ppor. Ing. Martina Paláta, který je příslušníkem Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Ten v březnu loňského roku svým velmi profesionálním vedením přispěl ke zvládnutí vypjatého zásahu v objektu sociálních bytů ve vsetínské místní části Poschla, kde došlo k požáru.

Vítězem kategorie Policista se stal pprap. Rostislav Vítek z Pohotovostní a eskortní oddělení Zlín, který byl v lednu minulého roku svědkem vážné dopravní nehody způsobené náledím u obce Mirošov. Z vraku vozidla vyprostil rozbitými okny tři osoby, které utrpěly šok. O všechny tři zraněné se více než půl hodiny intenzivně staral, poskytl jim první pomoc a teplé prostředí svého vozidla.

Hrdiny kategorie Ostatní složky IZS jsou strážníci hlídky Městské policie Zlín Hana Vícenová, Marie Buriánková, Ladislav Švagera a Jaroslav Mrkva. Ti prováděli běžnou kontrolu v centru Zlína, když spatřili muže, který se sesunul k zemi a prodělával epileptický záchvat. Strážnici mu poskytli bezprostřední první pomoc a kontrolovali základní životní funkce až do příjezdu záchranné služby.

V kategorii Občanské projekty byla oceněna Silvie Valoušková a Adam Bastl. Tato dvojice vytvořila loni jedinečný projekt s názvem Neo Cup, který pomáhá těm nejmenším - předčasně narozeným dětem, jež jsou umístěny na JIP v Krajské nemocnici Tomáše Bati. Cílem projektu je získat finanční prostředky a podpořit vznik výstavby speciálních pokojů, které by umožnily, aby předčasně narozená miminka mohla být již od prvních okamžiků ve společnosti rodiny.

Skutečným hrdinou je Marek Mahdal, který zachránil v prosinci život řidiči, jenž sjel autem z vozovky a narazil do zídky. Vozidlo bylo nárazem vymrštěno do výšky a z podvozku mu vyšlehly plameny. Pak dopadlo na střechu a začalo celé hořet. Pan Mahdal neváhal ani minutu, zastavil své auto a běžel na pomoc osobě ve vraku. Jeho odvážné jednání ohromilo širokou veřejnost, která svými hlasy rozhodla, že se stane vítězem kategorie Občan.

Veřejnost rozhodovala v měsíc trvajícím hlasovacím období i o vítězi Dětské ceny. Získal ji velmi statečný Petr Baričiak. Ten duchapřítomně poskytl první pomoc ženě, která zřejmě vypadla nebo vyskočila z okna. Ač byl chlapec nejprve v šoku, zachoval chladnou hlavu, okamžitě zavolal záchrannou službu, podal první pomoc a zůstal u zraněné ženy až do příjezdu sanitky.

ZA HRDINSTVÍM STOJÍ ČINY! Letošní ročník projektu Cena Salvator opět ukázal, že mezi námi stále žije mnoho odvážných a statečných lidí a že dobré skutky a pomoc druhým nejsou lidem ze Zlínska lhostejné. Skleněné Ceny Salvator předávané na galavečeru, který je vyvrcholením projektu, jsou poděkováním za takové lidské jednání a také poděkováním za nadstandardní práci členů složek integrovaného záchranného systému. Na ukázku jejich práce se můžete přijít podívat 20. dubna 2016 v 8 hodin na Štěrkoviště do Otrokovic, kde proběhne tradiční akce s názvem DEN SALVATORA. Více informací o projektu Cena Salvator a o Dni Salvatora naleznete na webu www.cenasalvator.cz. 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace