Štěch na česko-rakouské konferenci: Nevysvětlíme-li postoje k migraci, přijdou radikálové

Štěch na česko-rakouské konferenci: Nevysvětlíme-li postoje k migraci, přijdou radikálové
Autor: Redakce|Popisek: Česko-rakouská konference ve Slavonicích
04 / 04 / 2016, 12:15

Předseda Senátu Milan Štěch vystoupil v pondělí na vrcholně obsazené česko-rakouské konferenci ve Slavonicích zaměřené na rozvoj vztahů.

Předseda senátu, který konferenci zaštiťoval, neopomněl ve svém zahajovacím projevu zmínit otázky bezpečnosti a migrační politiky.  

„Na migrační krizi můžeme mít mnoho rozdílných názorů, ale nemůžeme přehlížet názory občanů. Pokud jim nedokážeme vysvětlit postoje, budeme čelit radikálům, kteří zničí schengenský prostor a vrátí nás o několik století zpět,“ uvedl předseda Senátu ČR před zaplněním sálem.  

Konferenci ve Slavonicích doprovázejí přísná bezpečnostní  opatření a střed města je téměř uzavřený. Za českou stranu se účastní hejtmani za Vysočinu, Jihomoravský, a Jihočeský kraj, nechybí senátoři, poslanci, velvyslanci obou zemí ani místopředsedkyně poslanecké Sněmovny ČR Jaroslava Jermanová. Rakouskou delegaci vede předseda Spolkové rady rakouského Parlamentu Josef Saller.

Ten se ve svém projevu tématu migrace také dotkl a postěžoval si na ekonomické dopady po uzavření osobní železniční dopravy.  

„Počet příchozích uprchlíků se sice snížil, nicméně zastavení dopravy se hospodářsky negativně projevilo v mém Salzburgu. Musíme odbourávat hranice především mezi námi,“ uvedl ve svém projevu Saller.

Předseda spolkové rady dále vyzdvihl nutnost společného plánování dopravní infrastruktury a zvýraznil potřebu zbudování hlavních tahů mezi Prahou a Vídní a Prahou a Linzem. Saler také varoval před zbytečnými duplicitami silnic pocházející z dob studené války.

Přírodní živly neznají hranice

Jihomoravský hejtman Michal Hašek pohovořil o konkrétních programech česko-rakouské spolupráce. „Stavíme společně cyklostezky, silnice, protipovodňová opatření, společné školy, pořádáme vzájemné výměny studentů... .“  

Mezi lety  2007 až 2013 se podle Haška  uskutečnilo 208 projektů mezi ČR a Rakouskem. Hejtman dále zdůraznil spolupráce v oblasti záchranných integrovaných sborů. „Přírodní živly neznají státní hranice. Spolupracují naše zemské policie, naši hasiči a naše záchranné systémy jsou schopny okamžitě zasáhnout bez ohledu na to, zda nastane problém v Dolním Rakousku nebo na jižní Moravě,“ pochvaloval si hejtman spolupráci, která v současnosti probíhá i v oblasti boje se suchem.  

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace