Kurdové, bojujte, ale pomozte si sami

Kurdové, bojujte, ale pomozte si sami
Autor fotografie: www.kurdishinfo.com/
04 / 04 / 2016, 15:30

Česká vláda odmítla podporu syrským Kurdům.

3. dubna byla v Praze otevřena kancelář YPG (Lidové obranné jednotky). Otevření se zúčastnila i paní Nisrin Abddolah , jedná se o vrchní velitelku YPJ, která je návštěvě v ČR. Cílem kanceláře YPG je usilovat o politickou, občanskou i materiální podporu.

Je smutné, že MZV ještě před oficiálním otevřením kanceláře, rychle vydalo prohlášení, ve kterém uvádí:  Česká republika a její vláda neuznává tzv. "syrský Kurdistán" jako nezávislou či autonomní státní entitu, tj. subjekt mezinárodního práva a následkem toho neuznává ani jakoukoli její politickou reprezentaci.

Pomoc nebo alibismus české vlády?

Tím vlastně oficiálně odmítlo jakoukoli podporu syrským Kurdům. Jinými slovy jakoby bylo řečeno „bojujte proti Islámskému státu, ale pomozte si sami. Přitom právě syrští Kurdové mají největší zásluhu na tom, že Islámský stát je porážen, byli to bojovníci YPG a YPJ, kteří poprvé světu ukázali v bojích o Kobani, že Islámský stát lze porazit. Jsou to lidé, kteří nebojují jenom za svou svobodu, ale bojují i za nás. Kdyby expanze Islámského státu nebyla zastavena na území Sýrie a Iráku, rozpínal by se dál. Získal by větší sebedůvěru a také jeho snaha o napadání cílů v Evropě by jistě byla mnohem intenzivnější.

Politici neustále opakují, že je nutné zastavit uprchlickou vlnu odstraněním hlavní příčiny. Tou hlavní příčinou je ukončení války v Sýrii. Když  ale máme příležitost pro ukončení války něco udělat, tak raději strčíme hlavu do písku a neuděláme nic.

Samozřejmě, rozhodnutí o podpoře syrských Kurdů, vyžaduje jistou dávku politické odvahy. Je zde nutnost postavit se proti předepsaným krokům „politické korektnosti“ a bruselského diktátu. Jasně označit jednoho z viníků současné situace, kterým je turecká vláda v čele s presidentem Erdoganem. A začít uvažovat nad tím, jestli nebude lepší pomáhat těm, kteří tuto pomoc skutečně potřebují nebo pomáhat tam, kde to potřeba není, ale z politického hlediska je to výhodnější.

Představitelé syrského Kurdistánu, zástupci YPG do nás vkládají velké naděje. Doufají, že se jim podaří získat pomoc v jejich boji proti terorismu. Vnímají terorismus představovaný Islámským státem, jako celosvětový problém. Velmi těžko se jim vysvětluje, že jim sice pomoc chceme, ale pouze slovně a to tak, aby o tom nikdo nevěděl. Protože co kdyby………?

Silný Kurdistán – pojistka proti třetí světové válce

Závěrem bych chtěl poděkovat představitelům strany Úsvit, konkrétně panu Davidovi Kádnerovi, Miroslavu Lidinskému a Markovi Černochovi, kteří se nebáli vytáhnout hlavu z písku,  oficiálně přijmout představitele syrského Kurdistánu na půdě parlamentu a přislíbit pomoc. To jestli se jim to podaří nebo ne, ukáže budoucnost, každopádně projevili politickou odvahu a za to jim patří velké díky.

Autor: Lumír Němec, bývalý náčelník speciálního oddělení SOG

 

 

Tagy článku