Dron jako další záchranář Horské služby.

Dron jako další záchranář Horské služby.
Popisek: Bezpilotní systém Kingfisher pro Horskou službu
09 / 04 / 2016, 17:45

Horská služba testuje využití dronů pro záchranáře.

Je všední den, doba oběda, téměř konec lyžařské sezóny. Centrála Horské služby ve Špindlerově Mlýně působí takřka neobydleně. Žádný ruch kolem, ale ani uvnitř. Až po chvilce bloumání po prázdné čekárně nás vítá náčelník a jeho kolega, který je prvním operátorem dronu u téhle prestižní záchranné složky. Na stole v zasedačce doslova září model Robodrone Kingfisher v červeno-žlutém provedení.

Právě prošel upgradem, protože Horská služba si jej pořídila na podzim a v rámci testovacího provozu již navrhla první vylepšení. Kromě kamery hledící přímo dopředu a vyklánějící se v jedné ose až o 90 stupňů je teď k dispozici ještě „parkovací kamera“, která z opačné strany dronu hledí neustále kolmo dolů. Prý to usnadňuje pilotáž, ale také rozšiřuje výhled – před sebe a pod sebe. Oba přenosy ve vysoké kvalitě má operátor k dispozici na svém odolném tabletu, kde současně zadává do mapy trasu letu.

ROBODRONE INDUSTRIES

Další úprava se týká řídící jednotky a digitálního přenosu. Náčelník Horské služby se seznamuje s novými možnostmi, které řešení přináší. Ví přesně, co chce - ať bude dron zrovna pátrat kdekoli v oblasti Krkonoš, přenos obrazu poběží i v centrále. A dokonce odtud bude náčelník schopen dron řídit, aniž by se na tom musel nejprve přes vysílačku domlouvat s pilotem na místě.

Představování technických vychytávek ostatně co půl hodiny přeruší právě vysílačka, na okolních svazích čekají na pomoc další a další lyžaři. To proto je centrála poloprázdná, všichni záchranáři jsou neustále v terénu. Přichází hlášení, že kdesi na hřebenech uvízla vyčerpaná běžkařka. Polohu upřesnila na plus mínus dva kilometry. Tohle bude brzy také úkol dronu, který z ptačí perspektivy zbloudilce snadno objeví a záchranáře k nim navede.

Jeden z jeho modulů obsahuje megafon, kterým může osoby v nouzi oslovit opět třeba sám náčelník sedící na centrále. Dron může na místě také přistát se záchranným balíčkem, z něhož si vyčerpaní turisté vezmou termoizolační přikrývku, ohřívací pytlíky, energetickou tyčinku, chemické světlo a další drobné pomůcky, jež jim zpříjemní čekání na příchod záchranářů. To ale předbíháme, prvořadě se nyní testuje létání nad lavinovými svahy.

Pro tento účel se na dron velmi jednoduše (přes RIS lišty) připne modul zaměřující tzv. lavinové pípáky, které u sebe nosí skialpinisté. Časem se má přidat i senzor pro vyhledání signálu obyčejného mobilního telefonu, který má v kapse snad každý. Výhody nasazení bezpilotního prostředku jsou zřejmé – na místě neštěstí může začít pátrat mnohem dříve, než se podaří dát dohromady psovody a dostatek osob do rojnice. Tím nejen zvýší šance zavalených, ale současně sníží riziko, kterému se pohybem v laviništi vystavují záchranáři.

Jak funguje taková kooperace, bude zřejmé už za pár dnů po velkém cvičení lavinových záchranářů. Mezi nimi i bezpilotního systému Kingfisher…

Autor: Miroslava Pašková, ROBODRONE INDUSTRIES

Článek vyšel ve 2. čísle Security Magazínu

 

Tagy článku