O udělení azylu chce rozhodovat sám Brusel. ODS: Vláda by měla podat žalobu

O udělení azylu chce rozhodovat sám Brusel. ODS: Vláda by měla podat žalobu
Autor fotografie: ODS|Popisek: Petr Fiala
06 / 04 / 2016, 22:30

Evropská komise chce odebrat členským státům EU pravomoc udělování azylu a převést ji na centrálně zřízenou agenturu. Ta by potom povinně přidělovala podle specifického klíče žadatele o azyl vybraným státům EU. Předseda ODS Petr Fiala se tvrdě proti tomu plánu vymezil a kritizuje jej za další porušování suverenity jednotlivých zemí EU. Doporučuje české vládě, aby návrh napadla a podala žalobu k Evropskému soudnímu dvoru.

O udělení azylu chce rozhodovat sám Brusel. ODS: Vláda by měla podat žalobu

Evropské komise (EK) plánuje odebrat kompetenci udělování azylu členským státům EU. Představa EK je taková, že by vznikla centrálně řízená agentura, která by žadatele o azyl ,,povinně" rozdělila podle specifických kritérií mezi jednotlivé státy EU. Opoziční ODS se proti tomuto návrhu tvrdě ohradila a varuje před sílící centralizací EU a dalšími zásahy do suverenity členských států EU. Doporučuje vládě Bohuslava Sobotky, aby tento návrh, pokud projde, napadla podáním žaloby u Evropského soudního dvora.

Místopředseda EK Franse Timmermans záměr Bruselu obhajuje tím, že bude uprchlíky lépe chránit:

,,Musíme chránit běžence a uprchlíky. To je naše povinnost, kterou sdílíme s ostatními státy. Vytvořili jsme horizontální mechanismus přesidlování, který bude založen na distribučním systému, a ve kterém je zahrnuta i finanční podpora v budoucnu." 

Předseda opoziční ODS s tímto plánem naopak vůbec nesouhlasí. Zhodnotil tento plán jako další nárůst centralizace moci EU a jako ,,trvalé migrační kvóty":

,,Návrh Evropské komise na převedení kompetencí ve věci žádosti o azyl z národních států na EU je důkazem naprostého odtržení evropských byrokratů od reality a zájmů občanů. Komise tak jen zneužívá migrační krize k další centralizaci moci do Bruselu." Naše neúspěšná zkušenost s přesídlením iráckých uprchlíků jasně ukázala, že sociální inženýrství nuceného přerozdělování po Evropě nefunguje a fungovat nebude."

Fiala v prohlášení zmínil, že politickou zodpovědnost přebírá Sobotkova vláda, která se prý ,,bez boje" smířila s tím, že nucené kvóty byly České republice vnuceny. Nejnovější návrh EK považují občanští demokraté jako nepřijatelný zásah do suverenity členské země EU a důkaz ,,socialistického" kurzu EU, který se bude ještě více prohlubovat.

Zdroj: ODS.cz, iDNES.cz

Tagy článku