U syrského Homsu spadl ruský vrtulník, dva piloti zahynuli

U syrského Homsu spadl ruský vrtulník, dva piloti zahynuli
Autor fotografie: "Mi-28N - MAKS2013firstpix14" by Vitaly V. Kuzmin - http://vitalykuzmin.net/?q=node/513. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Commons|Popisek: Ilustrační foto Mi-28N
12 / 04 / 2016, 15:15

Poblíž syrského města Homs se zřítil vrtulník ruské armády Mi-28N, přezdívaný Noční lovec

Damašek/Moskva 12. dubna (ČTK) - Zahynuli dva členové posádky, jejichž těla byla převezena na leteckou základnu, uvedla dnes agentura RIA Novosti. Podle ní ale vrtulník nebyl sestřelen. Tuto verzi potvrdil i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který řekl, že příčinou nehody byly technické problémy. Incident se stal v noci na dnešek.

"Dva členové posádky zemřeli. Při záchranné vyhledávací operaci byla jejich těla evakuována a jsou na letecké základně Hmímím. Vrtulník nebyl terčem palby," stojí v oznámení ministerstva obrany.

„To, co se stalo s vrtulníkem Mi-28N během letu, je samozřejmě velmi hanebné. Bohužel je to ale charakteristická událost pro stroje, jejichž bojová biografie teprve začíná. Noční lovci musejí létat co možná nejvíce. Potom, za jeden a půl roku, nebude tento vrtulník méně bezpečný a spolehlivý než Mi-24," řekl bývalý velitel armádního letectva generálplukovník Vitalij Pavlov. Zdroj: cz.sputniknews.com

Rusko po dnešní nehodě ztratilo od loňska v Sýrii sedm vojáků, z nichž jeden podle armády spáchal sebevraždu. Rusko vyslalo své letectvo do Sýrie loni v září a letos v březnu nařídil prezident Vladimir Putin část kontingentu stáhnout. Rusové, kteří v Sýrii zůstali, pomáhají syrské armádě v boji proti radikálům.

Ačkoli od konce února platí v Sýrii příměří, v minulých dnech byly boje ve značné síle obnoveny v okolí Halabu, v provincii Latákíja a také v Hamá. Tento týden mají být v Ženevě obnoveny mírové rozhovory a jejich koordinátor Staffan de Mistura na pondělním jednáním v Damašku žádal syrskou vládu, aby se zasadila o udržení klidu zbraní. Syrský premiér Vaíl Halkí o víkendu oznámil, že syrská armáda chystá ofenzivu k dobytí Halabu a že při ní bude pomáhat ruské letectvo.

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že za posledních 24 hodin bylo příměří porušeno v sedmi případech. Šest z nich připadá na západní provincii Latákíja a jeden na Homs. V Latákíji prý na syrské vojáky útočí skupina Ahrár aš-Šám. Jde o jednu z nejsilnější povstaleckých skupin, která je však zastoupena v mírových jednáních, ačkoli ji Damašek považuje za teroristickou.

Náměstek syrského ministra zahraničí Fajsal Mikdád v rozhovoru s agenturou TASS řekl, že vojenské akce u Halabu jsou přípravou na další ofenzivu proti teroristům v Rakce a Dajr az-Zauru, tedy v provinciích ovládaných organizací Islámský stát (IS).

O osud příměří v Sýrii dnes projevila obavy Francie a také spojenec Damašku Írán. Podle mluvčího francouzského ministerstva zahraničí Romaina Nadala syrská vládní ofenziva v Halabu a také ve Východní Ghútě u Damašku příměří ohrožuje. Nadal řekl, že vláda a její spojenci ponesou "odpovědnost za humanitární krizia neúspěch syrských rozhovorů".

Náměstek íránského ministra zahraničí Hosejn Amír Abdolláhján po dnešních de Misturových jednáních v Teheránu řekl, že porušování příměří může ohrozit mírové rozhovory. Sdělil k nim, že se Teherán raduje z toho, že se blíží "politické řešení krize" v Sýrii. Írán až minulý týden přiznal, že do Sýrie poslal své vojáky a že čtyři z nich přišli o život. Dosud se uvádělo, že v Sýrii jsou členové revolučních gard a íránští vojenští poradci.

Mezitím druhým dnem pokračují incidenty také na syrsko-turecké hranici. Turecká armáda tam dnes znovu útočila na pozice IS v odvetě za palbu na turecké pohraničí.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace