V každé práci je důležité volně dýchat

V každé práci je důležité volně dýchat
Autor fotografie: 3M|Popisek: filtrační polomasky řady 3M™ Aura™
23 / 04 / 2016, 12:30

3M chrání zdraví tisíců pracovníků v průmyslu

Každý, kdo při práci používá ochranné pracovní prostředky, ví, jak dokážou špatně padnoucí brýle nebo respirátor otrávit práci. Tým odborníků z technologické společnosti 3M proto při vývoji nových produktů klade enormní důraz nejen na bezpečnost ale i pohodlí při práci. Důkazem jsou filtrační polomasky řady 3M™ Aura™, jejichž základní charakteristikou je geniální pohodlná konstrukce, účinné filtrování částic prachu a netěkavých kapalin a snadná manipulace.

Laboranti, potravináři, montéři, dělníci na stavbách i lakýrníci, ti všichni se pohybují v rizikovém prostředí a potřebují během výkonu práce volně dýchat. Respirátory chrání jejich dýchací ústrojí před volně se pohybujícími částicemi prachu či dokonce bakteriemi. Výrobky produktové řady 3M™ Aura™ nejen že ochrání dýchací ústrojí, ale při výkonu práce zajistí i maximální komfort. Práce by totiž měla přinášet osobní uspokojení, pokud možno radost, a především neškodit zdraví.

Díky mnoha diskuzím s uživateli respirátorů, prostřednictvím nespočtu laboratorních testů a konečně i díky osobním zkušenostem, kdy jsem sám s navrhovanou filtrační polomaskou chodil cvičit nebo pracoval okolo domu, jsme došli k modelu 3M™ Aura™ 9300+. Díky tomu máme nyní v ruce pomůcku, která ochrání zdraví mnoha zaměstnanců a zároveň jim při práci nebude vadit,“ popisuje proces vývoje odborník John Bryan ze společnosti 3M™.

Filtrační polomaska Aura™ je výjimečná v mnoha detailech. Už samotné jejich balení, kdy je každá polomaska dodána zvlášť v samostatném obalu, zaručuje jejich naprostou hygienickou nezávadnost a snadnou skladovatelnost. Zajímavostí je, že při navrhování těchto balení se výrobci inspirovali u japonského umění origami.

Nízký odpor při dýchání zajišťuje technologie účinného filtračního média 3M™ Electret, která zároveň přináší trvale vysokou kvalitu filtrace. A to takovou, že se na ni mohou spolehnout i pracovníci vystavení prostředí s částicemi prachu nebo netěkavých kapalin vyžadujícímu třídu ochrany FFP2.

Patentovaný třípanelový design zaručuje pohodlí a styl bez snížení účinnosti. Díky tomu, že je složen z více dílů, sedí všem tvarům a velikostem obličejů, přičemž se přizpůsobí pohybům obličeje při řeči. Designové fajnšmekry jistě upoutá i celkové působení masky, která získala jednu z nejprestižnějších cen za vynikající design iF Design Award. Porotci ocenili i další detail. Snadné nasazení a nastavení polohy masky zajišťuje poutko na bradě. Maska tak pohodlně sedí po celé ploše styku s obličejem a nedochází k pronikání škodlivých látek či částic k dýchacím otvorům. Za jednu z nejpřínosnějších inovací lze považovat embosovaný přední panel, který minimalizuje proudění teplého, vlhkého vydechovaného vzduchu. Díky tomu je možné spolu s maskou nosit i ochranné brýle, které se nebudou zamlžovat. Další inovace v podobě výdechového ventilku 3M™ Cool Flow™ zvyšuje pohodlí při nošení v horkém a vlhkém prostředí a při těžké fyzické práci. Mnozí jistě ocení i nízkoprofilový design celé respirační masky díky čemuž nic nebrání ve volném výhledu pracovníka.

Proto, aby maska na 100 % plnila svoji funkci, je nutné věnovat pozornost i jejímu nasazení a nošení. Jednoduchý test, jak ověřit, zda respirátor těsní, prozrazuje Jiří Kolařík ze společnosti 3M Česko: „Nasaďte si respirátor a ujistěte se, že kolem nosu pevně sedí. Pak se zprudka nadechněte a vydechněte, jako když se inhaluje. Pokud Vám vzduch proudí kolem nosu ven z masky, máte ji špatně nasazenou.“ Maska musí sedět pevně a to i při pohybu, a navíc by neměla překážet ve výhledu. Doporučení, jak respirátor správně nasadit a nosit, jsou shrnuta v následující tabulce:

Jak správně nosit respirátor?

  • Maska by měla být v těsném kontaktu s pokožkou – oholený obličej; delší vlasy sepnuté v culíku
  • Horní pásek by měl být umístěn na temeni hlavy. Pásek by neměl být překroucený
  • Dolní pásek by měl být veden pod ušima. Pásek by neměl být překroucený
  • Nosní svorka by měla být vytvarována oběma rukama kolem nosu a tváří, aby dobře těsnila
  • U plochých rozkládacích respirátorů se ujistěte, že jsou jednotlivé díly plně rozvinuté

 

O společnosti 3M

3M je přední globální technologická společnost se sídlem v St. Paul v USA. Již déle než 100 let vyvíjí inovativní výrobky a řešení pro průmysl, energetiku a telekomunikace, bezpečnost a zabezpečení, zdravotnictví, kancelář a domácnost. Diversifikované portfolio 3M zahrnuje přes 50 tisíc výrobků. Všechny výrobky spojuje jedna vlastnost – v daném odvětví představují inovativní řešení, které kromě důmyslnosti a efektivity podporuje udržitelnost, bezpečnost a zdraví lidí. Výrobky 3M se nabízí například pod značkami Scotch™, Post-it®, 3M™ Spofaplast®, FUTURO™, VHB™, Dual Lock™, Scotch-Brite™, Trizact™, Cubitron™, Bumpon™, 3M™ Novec™, Dyneon™, Thinsulate™, Ceradyne®, Peltor™, Speedglas™ a dalšími.

3M Česko, spol. s r.o. působí jako výhradní zastoupení 3M Company na českém trhu. Řadí se mezi nejvýznamnější partnery českého průmyslu, zdravotnictví, školství a vědy. Aktuálně jí patří 65. místo v žebříčku „Českých 100 nejlepších“ občanského sdružení Comenius. Sílu a oblibu značky 3M potvrzuje ocenění Business Superbrands 2014 v České republice. V každé oblasti činnosti 3M navazuje na 100 let působení v oblasti inovací. V Praze třetím rokem působí Inovační centrum 3M (Application Development Lab / ADL) pro vývoj a testování zákaznických aplikací. 3M Česko, spol. s r.o. je hrdým spoluiniciátorem a generálním partnerem projektu Česká inovace, zaměřeného na podporu inovací a rozvoj transparentního a etického podnikatelského prostředí v České republice. Více informací o společnosti 3M a jejím nasazení pro inovace je k dispozici na portálech 3M.cz a 3Minovace.cz.

Tagy článku