Turecký „paša“ Erdogan drží Evropu za koule a my mu za to tleskáme

Turecký „paša“ Erdogan drží Evropu za koule a my mu za to tleskáme
29 / 04 / 2016, 11:45

Komentář

Turecké úřady zadržely na západě země na několik hodin nizozemskou novinářku tureckého původu Ebru Umarovou kvůli kritice tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Zadržení této nizozemské novinářky je dalším plivnutím tureckého „paši“ do tváře Evropy.

Po německém satirikovi, který je stíhán za hanlivou satiru na Erdogana, se jedná v krátké době o další ukázku toho, jak tento diktátor drží evropské politiky pevně (slabší povahy nechť prominou…) za koule, protože ví, že se stává skutečným pánem situace.

Již mu nestačí pouze perzekuovat občany Turecka za kritiku hlavy státu, ale tuto svou samolibou ješitnost již přenáší i do Evropy a na občany evropských zemí. Kdyby se takto zachoval jiný státník, např. Putin, tak se na jeho hlavu okamžitě snese kritika, ihned se sepisují protestní nóty a zvažují sankce proti Rusku. V případě Erdogana se ale mlčí.

Stejně tak se mlčí k tomu, jak Turci systematicky vyvražďují Kurdy. A my, civilizovaní Evropané děláme, že to nevidíme, stejně jako všeobecně známé tajemství, že Turecko podporuje a zásobuje Islámský stát.

Jediné co však můžeme slyšet u úst politických špiček na adresu Turecka je chvála. Erdogan přitom mistrně využívá uprchlické krize, která společně se slabostí a neschopností evropských politických vůdců je výborným podhoubím pro uplatňování jeho mocenských ambicí.

A daří se mu více než dobře - dáme Turecku miliardy Eur, umožníme bezvízový styk a obnovíme rozhovory o vstupu do EU. Ale kdo si myslí, že tím to končí, ten se mýlí. Turecko momentálně tahá za nitky vysoké mezinárodní politiky. Proč by se měl této pozice vzdávat?

Takže co bude dál? Erdogan se stane „prezidentem“ EU? Možná. Ale pouze na krátkou chvíli, protože třeba bude chtít, aby byl titulován jinak, nejspíš sultán Erdogan, Vládce náš, Slunce naše jasné.

A kdo proti němu pozvedne hlavu, také by o ni mohl přijít. Přeháním?  Snad... Kde však zůstala demokracie, když se potlačuje svoboda informací, kde lidská práva, když se přehlíží genocida Kurdů? Kde je logika, když náš „přítel“ podporuje našeho nepřítele, kde zůstal zdravý rozum, když i podprůměrně inteligentní jedinec cítí, že je cosi shnilého v Superstátě Evropském, zatímco elity se dál plácají po zádech na cestě k likvidaci Evropy, jejíž svoboda byla vykoupena krví našich předků?  

Závěr? Přijde na to, jakým směrem se budeme chtít vydat. Co takhle pod zástěrkou pseudohumanity a osobních politických zájmů mocných jedinců přejmenovat Evropskou Unii na Osmanskou říši, co říkáte? Já jsem pro. Aspoň bude sranda. Na chvíli…

Autor: Lumír Němec

Tagy článku