EU se připravuje na problémy v Libyi. Ve hře jsou uprchlíci, IS i ropné vrty

EU se připravuje na problémy v Libyi. Ve hře jsou uprchlíci, IS i ropné vrty
29 / 04 / 2016, 14:45

EU navrhuje výstavbu táborů, kde budou uprchlíci soustřeďováni ještě na libyjském území. Itálie požaduje zásah NATO, Rakousko se opevňuje a Německo varuje Itálii.

Rakousko a Německo požadují po Itálii opatření 

Podle rakouského ministra Wolfganga Sobotky čeká v Libyi na cestu za lepším životem v Evropě v současnosti mezi 200.000 a milionem lidí. Zhruba 70 procent z nich jsou ekonomičtí migranti. Podle něj i podle německého ministra vnitra Thomase de Maiziere by měla Itálie urychleně přijmout příslušná opatření. Zdroj: eurozpravy.cz

Oba ministři vyzvali Itálii, aby zahájila jednání s novou libyjskou vládou národní jednoty a zamezila opětovnému zvýšení počtu migrantů.

Itálie chce námořní misi NATO 

Italská vláda se obrátila s požadavkem na Severoatlantickou alianci a požaduje, aby NATO v úzké koordinaci s Evropskou unií spustilo kvůli přílivu uprchlíků do Evropy další námořní operaci. Hlídkování plavidel NATO u břehů Libye by mohlo začít po summitu Aliance už za tři měsíce. 

Podporu italskému plánu nepřímo vyslovil britský premiér David Cameron s tím, že příliv migrantů „je důvodem ke snahám pracovat s novou libyjskou vládou na budování kapacit libyjské pobřežní stráže, aby pomohla zastavit tok nelegálních přistěhovalců přes Středomoří do Evropy“.

K přípravám na možné změny migračních tras vyzval Alianci i Evropskou unii také český premiér Bohuslav Sobotka. Posílit by se podle něj měla zejména ostraha na moři mezi Itálií a Libyí.

„Měla by se na to připravit Severoatlantická aliance, měli bychom být připraveni posílit Frontex na moři mezi Itálií a Afrikou. Možná by se tam do budoucna měla připravit i operace NATO, pokud se ukáže, že ten migrační proud se přesměroval přes Libyi do Itálie,“ konstatoval premiér Sobotka. Zdroj: natoaktual.cz

Frontex varuje 

Podle agentury Frontex, která zodpovídá za ostrahu vnější hranice EU a nynější námořní operaci Triton ve Středozemním moři, se počet migrantů mířících do Itálie i díky zlepšení počasí za pouhý měsíc prakticky zdvojnásobil.

V březnu zamířilo převážně z Libye k italským břehům téměř 9 600 lidí. Ve stejném měsíci roku 2015 to bylo přibližně 2 300 lidí. Téměř všichni pocházeli ze zemí subsaharské Afriky, především z Nigérie, Somálska a Gambie. Prostředky agentury ve Středozemním moři jsou dosud ale velmi omezené. Její velitelé mají k dispozici pouze jeden vrtulník, dvě letadla, dva motorové čluny a tři větší lodě. 

Evropská unie má další plán, obává se pašeráků

V Evropské unii existují plány s drastickými opatřeními, kterými by se mělo zabránit tolik obávanému přílivu přistěhovalců ze severní Afriky. Podle interního dokumentu, který byl předložen Evropské službě pro vnější činnost (EEAS),  je navrhována dohoda s novou libyjskou vládou, podobná té, která byla uzavřena s Tureckem. Uvedl to německý deník Spiegel, který tvrdí, že má 17 stránkový dokument k dispozici.

Federica Mogheriniová údajně navrhuje libyjské vládě, aby ve spolupráci s unijními orgány vybudovala "dočasná zadržovací střediska pro migranty a uprchlíky", kde by byli uprchlíci internováni podobným způsobem, jako v době, kdy EU spolupracovala s diktátorem Muammarem Kaddáfím s cílem zastavit příliv uprchlíků přes Středomoří. Tehdy EU platila Kaddáfího vládu, aby bránila odplutí lodí s uprchlíky do Itálie. Kaddáfí tehdy rovněž budoval tzv. zadržovací střediska pro migranty, ale ve skutečnosti to byly věznice. 

Spiegel uvádí, že současné plány EU dokumentují obrovskou snahu o zablokování další uprchlické trasy do Evropy, když se dočasně podařilo utěsnit balkánskou cestu. V dokumentu se také uvádí, že od počátku operace agentury Frontex se enormně zvýšil počet plavidel "neschopných" k plavbě přes moře, navíc jsou lodě vybaveny menším množstvím paliva, potravin a vody a pašeráci kalkulují s tím, že uprchlíky budou zachraňovat lodě z flotily Frontexu.

Boj s pašeráctvím v Libye je však nemožný, protože tento způsob "podnikání" je extrémně ziskový a riziko odhalení velmi nízké. Navíc jsou z pašování financovány aktivity islámských teroristů, kteří útočí na ropná zařízení v Libyi, která jsou životně důležitá pro celou zemi.  Ve hře jsou i zájmy italského ropného koncernu ENI. Ročně bylo podmořským plynovodem Greenstream exportováno do Itálie osm miliard kubických metrů zemního plynu.

V Libyi jsou statisíce uprchlíků připravených k cestě do Evropy

Rakouské noviny Kronen Zeitung uvedly 31. března, že podle francouzského ministra vnitra Jean- Yves Le Driana se počet přistěhovalců v severní Africe, kteří čekají na cestu přes Středozemní moře do EU, odhaduje v řádech "statisíců." A šéfka zahraniční politiky Evropské unie Federica Mogherini potvrdila tyto informace s tím, že podle unijních odhadů je připraveno k migraci nejméně půl milionu uprchlíků, kteří se budou chtít dostat do Itálie. 

Začátkem dubna uvedl navíc velitel amerického velení pro Afriku generál David Rodriguez, že americké zpravodajské služby odhadují počet ISIS bojovníků v Libyi okolo 4 000 až 6 000. Dodal, že se jejich počet "pravděpodobně zdvojnásobil za posledních 12 až 18 měsíců, podle toho kolik jich bylo v loňském roce."

 

Tagy článku