NATO v Evropě chce posilovat východní křídlo aliance

NATO v Evropě chce posilovat východní křídlo aliance
05 / 05 / 2016, 07:45

Americký generál Curtis Scaparrotti včera převzal funkci vrchního velitele sil Severoatlantické aliance v Evropě od svého krajana, generála Philipa Breedlovea.

Brusel (ČTK) - Při ceremoniálu ve vojenském sídle NATO v belgickém Monsu se podle agentury AFP zavázal pokračovat v bezprecedentním vojenském posilování východního křídla aliance od konce studené války. Tento proces NATO zahájilo kvůli Rusku a především kvůli jeho zasahování do vývoje na východě Ukrajiny.

Rusko posiluje vojenské jednotky na hranicích se Západem

Aliance bude podle amerického generála nadále reagovat na zásadní změny bezpečnostního prostředí. "Rusko bylo velmi aktivní na východě Ukrajiny a nevidím žádný signál, že se to v krátké době změní," řekl 60letý Scaparrotti. Také zváží možnost poskytnout Ukrajině zbraně, které Kyjev již dlouho požaduje a které se spojenci zatím zdráhají dodat.

Ukrajinská krize na jaře 2014, která navzdory dohodě o příměří mezi proruskými rebely na východě země a Kyjevem stále trvá, ukončila podle AFP období optimismu západních spojenců ohledně možnosti spolupracovat s Ruskem.

Scaparrotti se již v úterý ve Stuttgartu ujal funkce nového velitele amerických vojsk v Evropě, kterou do té doby rovněž zastával Breedlove.

Tagy článku