Dobrovolní hasiči získají nárok na nemocenskou

Dobrovolní hasiči získají nárok na nemocenskou
Popisek: Ilustrační foto
11 / 05 / 2016, 15:00

Pokud dobrovolní hasiči onemocní nebo se zraní v důsledku zásahu, budou mít nově nárok na nemocenskou, a to ve výši 100 procent svého vyměřovacího základu – tedy stejně jako profesionální hasiči.

Rozhodla o tom vláda při dnešním jednání, když tento bod doplnila do projednávané novely zákona o nemocenském pojištění. Vláda tím podle premiéra Bohuslava Sobotky vysílá jasný signál, že si často velmi nebezpečné a náročné práce dobrovolných hasičů, kterou vykonávají pro zajištění bezpečnosti občanů v regionech České republiky, váží.

Dobrovolní hasiči by tak dostávali při nemoci či úrazu při zásahu a také v karanténě z nemocenské celý svůj vyměřovací základ, tedy jako profesionální hasiči. Podle mluvčího ministerstva práce Petra Habáně bude dopad na rozpočet minimální. "Řádově v desítkách tisíc korun - přibližně 27.000 korun," uvedl. Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska mělo loni podle své výroční zprávy 354.650 členů - 299.856 dospělých a 54.794 dětí.

Zdroj: aktualne.cz, ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.