ČRo: Obviněný detektiv vynášel informace o Homolce a DPP

ČRo: Obviněný detektiv vynášel informace o Homolce a DPP
Popisek: Ilustrační foto
18 / 05 / 2016, 08:30

Obviněný detektiv protikorupčního útvaru Radek Holub podle policie vynášel informace z vyšetřování případů v Nemocnici Na Homolce a pražském dopravním podniku (DPP).

Praha (ČTK) - Informoval o tom dnes Radiožurnál s odvoláním na policejní dokumenty. V případu jsou obviněni tři muži ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku, vedle Holuba ještě bývalý policista Igor Gáborík a celník Pavel Šíma. Obvinění souvisí s neoprávněným předáváním informací z trestních řízení a uzavřených systémů bezpečnostních složek.

České bezpečnostní složky napojené na organizovaný zločin?

Holub údajně Gáboríkovi prozradil, že kriminalisté plánují domovní prohlídku u tehdejšího ředitele Homolky Vladimíra Dbalého, uvedl Radiožurnál. Dbalý je stíhán za korupci, jeho případ nyní řeší soud. Kromě toho Holub podle policie předal Gáboríkovi i citlivé policejní dokumenty, které se týkaly vyšetřování kauzy Homolka.

Detektiv Holub prý sháněl informace také v případě policejního prověřování smlouvy mezi dopravním podnikem a společností Rencar, která prodává reklamu v metru. V minulosti byla smlouva několikrát kritizována, dopravní podnik proto nedávno vypověděl takzvanou konkludentní, tedy ne písemnou smlouvu s touto firmou.

Celník Šíma jako jediný ze tří obviněných zůstává na svobodě, ostatní dva muži jsou ve vazbě. "Stejně jako Holub i Šíma dával informace bývalému detektivovi Igoru Gáboríkovi. Policie má dokonce zadokumentované, že celníkovi dával Gáborík peníze. Gáborík pak informace dal jedné soukromé detektivní kanceláři," uvedl Radiožurnál.

V minulém týdnu policie také prohledávala kancelář městské státní zástupkyně Dagmar Máchové. V pondělí její nadřízení rozhodli, že nebude mít na starosti trestní kauzy ani nebude řešit případy u soudu. Policejní dokument žalobkyni klade za vinu, že byla v pravidelném kontaktu s Gáboríkem. Nic více ale dokument neuvádí, nepíše se v něm, zda měla vynášet nějaké informace, informoval rozhlas. Máchová není z ničeho obviněna, minulý týden ale k případu podávala na policii vysvětlení.

Tagy článku