Karlovarský kraj chce zabezpečit školy proti vniknutí cizích lidí

Karlovarský kraj chce zabezpečit školy proti vniknutí cizích lidí
24 / 05 / 2016, 08:00

Do školy by se tak například bylo možné dostat jen přes zvonek s kamerou, kde by se musel každý návštěvník prokázat.

Karlovy Vary 23. května (ČTK) - Karlovarský kraj chce ve všech svých školských zařízeních zvýšit zabezpečení proti vniknutí nepovolaných osob. Mimo jiné pomocí kamer, kartových systému či jiných zařízení. Pilotní systém představí na celostátní konferenci Bezpečná škola 2016 v Praze, do praxe by měl být uveden letos během letních prázdnin. Na zavedení opatření vyhradil kraj z rozpočtu téměř 15 milionů korun, řekl dnes novinářům hejtman Martin Havel (ČSSD).

Pokyny ke stanovení úrovně zabezpečení škol

Prvotním opatřením by podle něj mělo být ujasnění, jakou roli a úkol budou mít lidé na škole při mimořádné situaci. "Ta druhá věc je, kdo od čeho má klíče, když to řeknu zjednodušeně. A třetí je potom nasazení technických opatření: kamery, kartový systém, další elektronická zařízení. Pokud je třeba, inteligentní systém na vstup do školy," řekl Havel. Do školy by se tak například bylo možné dostat jen přes zvonek s kamerou, kde by se musel každý návštěvník prokázat.

Deset doporučení k zlepšení bezpečnosti škol

Kraj se uceleným řešením bezpečnosti chce zároveň vyhnout nahodilému nákupu bezpečnostních zařízení v režii jednotlivých škol. Pořizovat se budou prověřené a odborníky doporučené systémy. Největší investice budou podle Havla nutné na integrovaných školách v Chebu a Sokolově, které mají nejvíce budov. "Investice do každé této školy je zhruba kolem dvou milionů korun," doplnil hejtman.

Zvyšováním bezpečnosti na školách chce Karlovarský kraj reagovat na zhoršené klima ve společnosti. Celorepublikovou debatu o zabezpečení školy vyvolal útok psychicky nemocné ženy, která ve střední škole ve Žďáru nad Sázavou v roce 2014 ubodala jednoho studenta a další tři lidi zranila. Bezpečnost žáků a personálu na školách řeší od letošního roku také město Sokolov, na všech základních školách postupně zavádí elektronický docházkový systém i další opatření.

Zlínský kraj dal školám šest milionů korun na lepší zabezpečení

Podle analýzy krajských středních škol mají v současné době lepší zabezpečení hlavně moderní, nové školy, například sokolovská integrovaná střední škola, ostrovská průmyslovka nebo sokolovské gymnázium, kde je možné se do budovy dostat jen s čipovou kartou nebo po předchozím ohlášení se zvonkem u dveří.

Psali jsme také:

Austrálie financuje bezpečnostní strážce ve školách

Bezpečnost ve školách - jak dál? Řešení existuje

ASIS CZ - diskuze o bezpečnosti škol u kulatého stolu

Dojde k dalšímu krvavému útoku ve škole? S největší pravděpodobností ano

Bezpečnost škol po útoku ve Žďáru nad Sázavou

Kolik duševně nemocných se může změnit ve vraždící monstra?

Bavorská střední škola vsadila na komplexní zabezpečovací a poplachový systém firmy BOSCH

Axis kamery pomohly České zemědělské univerzitě zlepšit bezpečnost

Jak zabezpečit školy proti vstupu nezvaných návštěvníků

Entry přístupový systém...aneb konec školníků v Čechách

Tagy článku