Sejměte Šlachtu

Sejměte Šlachtu
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Robert Šlachta
10 / 06 / 2016, 10:45

KOMENTÁŘ / "My mu ještě ukážeme, že otvírat dveře, které chceme, aby zůstaly zavřené, se nevyplácí."

Tak nějak mohl zaznít pokyn od nejvyšších politických špiček směrem k ministru vnitra Chovancovi a policejnímu prezidentovi Tuhému. Jak to ale udělat? Odvolat šéfa ÚOOZ, útvaru, který má za sebou tak úspěšné kauzy, není jednoduché. Nad tím se museli pánové hluboce zamyslet.

Odvolání Šlachty v době, kdy nemá žádný velký průšvih , který by mu mohl zlomit vaz, by jistě zapříčinilo mediální poplach a mohlo by to zapůsobit negativně i na voliče, což se před nadcházejícími volbami žádné straně nehodí.

Nejlepší by bylo, kdyby odešel sám, napadlo nějakou moudrou hlavu. Vsadíme na jeho hrdost a ješitnost, zreorganizujeme policii, sloučíme ÚOOZ a ÚOKFK, a nabídneme mu nějakou funkci ve vedení. Tím se ho elegantně zbavíme, protože buď odejde, nebo už bude mít jen omezené pravomoci a budeme mít ptáčka pěkně pod kontrolou. My mu ještě ukážeme, že otvírat dveře, které chceme, aby zůstaly zavřené, se nevyplácí.

Jak řekli tak i udělali. Policejní prezident prohlásil, že chystá reorganizaci policie a chce vytvořit Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu. Tedy jeden centrální útvar, který by boj proti organizovanému zločinu vedl z jednoho místa. Tuto přestavbu se chystá realizovat bez ohledu na kritiku, kterou svým prohlášením vyvolal. Jeho rozhodnutí kritizuje například i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který napsal dopis premiérovi Sobotkovi.

Zeman tvrdí, že sloučením Šlachtova ÚOOZ s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) se může vyšetřování nejzávažnějších kauz v zemi fakticky zastavit. Také ministr spravedlnosti Pelikán se staví k plánované reorganizaci negativně. Případné sloučení kritizuje i Nadační fond proti korupci a česká pobočka Transparency International. Její ředitel David Ondračka uvedl: „Vyšetřování organizovaného zločinu i finanční kriminality je složitá a dlouhodobá činnost a tento krok ji může destabilizovat. Takovou zásadní reorganizaci není možné navrhnout v pátek a v pondělí podepsat. Bez adekvátní debaty celá akce působí velmi účelově a nedůvěryhodně.“

Ministr Chovanec prohlásil, že si nechá vypracovat analýzu, jestli reorganizace ohrozí  vyšetřování probíhajících kauz a na základě této analýzy se k věci vyjádří.  Je „překvapivé“, že výsledky této analýzy podpořily přestavbu policie. 

Kdo vlastně je Robert Šlachta a čím může být trnem v oku? Já osobně jsem se s Robertem Šlachtou setkal v době, kdy jsem byl příslušníkem Útvaru rychlého nasazení a spolupracovali jsme na některých případech.

Robert byl vždy kontroverzní osoba ve svém přístupu ke svým kolegům, ale rozhodně to je člověk zapálený pro svou práci a schopný policista. Po svém nástupu do funkce šéfa ÚOOZ dokázal, že se nebojí zasáhnout i do vysokých politických míst. Asi nejznámější případ je zneužívání Vojenské zpravodajské služby, který způsobil pád Nečasovy vlády a zatčení jednoho z nejmocnějších mužů, bývalého šéfa vojenského zpravodajství  generála Páleníka.

V té době mu vedení ČSSD tleskalo a zastávalo se Šlachty jako člověka, který dobře dělá svou práci. Pan Šlachta zřejmě vykonával dobře svou práci dál, ale obvinění Olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila v kauze údajného dotačního podvodu již takový potlesk v řadách ČSSD nesklidilo. Kam až může zajít, kdo bude další? Šlachta působí jako neřízená střela a nepodléhá žádná politické kontrole, nebude lepší se ho nějakým elegantním způsobem zbavit?

Jistěže ano. A tak se dívám na zprávy a dozvídám se, že Robert Šlachta dnes ráno osobně podal žádost o propuštění ze služebního poměru na policejní prezidium, a že jeho žádost byla bez námitek okamžitě přijata. Během patnácti minut byl vyhotoven propouštěcí rozkaz a k 30.6. tento zasloužilý policista končí u policie po 25 letech služby. Rychlost nevídaná.

To jenom potvrzuje zájem o jeho konec a téměř slyším odkudsi úlevné oddychnutí toho, kdo tak „elegantně“ vyřešil něčí zadání a zbavil se někoho, kdo mohl zabránit něčemu a odhalit něco. Co, kdo a komu, stejně jako za kolik, to už se asi nedozvíme.

Olomoučtí žalobci začali vyšetřovat reorganizaci policie¨, Chovanec to podepíše a prohlásil, že reorganizaci nic nestojí v cestě. Nezáleží na tom, co si myslí veřejnost i zasvěcené osobnosti, nezáleží na ničem. Slušivý úsměv našich politických špiček je zase o něco zářivější, a naše důvěra v právo a demokracii zase o něco slabší. Rád bych řekl, že už si na to začínám zvykat, ale opak je pravdou. Ať už to je fraška nebo tragédie, nemohu nepoužít citát z filmu Černí baroni, který mi přichází na mysl den ode dne častěji: „Chce se mi zvracet…“!

Lumír Němec, bývalý náčelník speciálního oddělení SOG

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace