Stále víc Evropanů má EU plné zuby
Unijní politici a úředníci se děsí nákazy brexitem v celé EU.
Evropané jsou čím dál tím více nespokojeni s Evropskou unií. Aspoň to vyplývá z průzkumu realizovaného společností Pew Research Center v deseti členských státech EU. Lidem nejvíce vadí přístup Bruselu k migrační a dluhové krizi. Podle průzkumu zveřejněného 7. června, v celé Evropě narůstá euroskepticismus, například dvě třetiny Britů a Řeků, a nejen jich, chtějí vrátit některé pravomoci z Bruselu zpět ke svým vládám. Zdroj:parlamentnilisty.cz
Evropská komise zakázala užívání slova "brexit"

Jako největší eurooptimisté vycházejí z průzkumu Pew Research Center jednoznačně polští respondenti, kterých se pozitivně dívá na Evropskou unii 72 %. Na druhém místě následují Maďaři (62 %) a Italové (58 %). Respondenti v Německu, Španělsku, Velké Británii, Francii a Řecku se naopak ve více než 50 % vyjádřili k EU kriticky. Největšími euroskeptiky jsou Řekové, z nich se pouze 27 % dívá na Evropskou unii v pozitivním světle.
Největší nevoli sklízí Evropská unie za řešení migrační krize. Ani v jednom z deseti států nepřevážil souhlasný názor se zvoleným řešením bruselských elit. Největší nespokojenost vyjádřili Řekové (94 %), Švédové (88 %) a Italové (77 %). Nejvíce naopak Bruselu věří v případě migrační krize Nizozemci, byť ani v jejich případě nevyznívá procentuální poměr pro Junckera, Schulze a spol. nijak příznivě. Postoj Bruselu v otázce migrační krizi považuje za správný jen 31 % Nizozemců.
Průzkum rovněž ukázal, že si Evropané přejí, aby měly národní státy větší pravomoci. V každém z deseti sledovaných států tento názor poměrně jasně převážil nad názorem, že by se naopak měly národní státy části pravomocí vzdát ve prospěch Evropské unie. Nejrozhodněji jsou pro vrácení pravomocí zpět národním státům Řekové (68 % ku 8 %) a Britové (65 % ku 6 %). Nejméně by naopak delegování dalších pravomocí na EU vadilo Francouzům (39 % ku 34 %) a Španělům (35 % ku 30 %).
Průzkum Pew Research Center proběhl v deseti zemích EU, mezi 10.491 respondenty od 4. dubna do 12. května 2016. Do průzkumu byly zahrnuty země, které představují 80% z unijní populace a 82% HDP EU.

Zdroj: pewglobal.org
Tagy