Skeptický Kovář v předvečer Brexitu: V Kremlu bude bouchat šampaňské

Skeptický Kovář v předvečer Brexitu: V Kremlu bude bouchat šampaňské
15 / 06 / 2016, 13:45

„Británii zas až tak o moc nejde, až do druhé světové války to byla imperiální velmoc, koloniální velmoc a kontinent pro ní nebyl důležitý. O Evropu ji nikdy moc nešlo, leda až ve druhé světové válce."

Pokud skutečně dojde k vystoupení Velké Británie z Evropské unie, k tzv. Brexitu, tak tím,  kdo bude nejvíce oslavovat, bude podle historika Martina Kováře právě Rusko pod vedením Vladimíra Putina.

Profesor historie Martin Kovář přijal pozvání na středeční seminář s názvem Povaha změny, který se uskutečnil na půdě Poslanecké sněmovny. Že se jednalo o akci velmi významného rozsahu podotkl ve své zdravici posluchačům rektor UK Tomáš Zima. Také on zmínil britské referendum o vystoupení z EU, které se koná už 23.6., za nejdůležitější událost současnosti a přirovnal jej k politické hře. „Ti kteří byli pro vystoupení, jsou nyní proti. Rozfoukali ohýnek, který už neuhasí,“ varoval Zima před následky.  

Po přednášce egyptologa Miroslava Bárty navázal na rektorovo připomenutí Brexitu právě Kovář. Ten podle svých slov píše o Británii a 25 let do ní jezdí. „ To téma mě pronásleduje. Byl jsem klidný, než jsem se na půdě institutu CERGE-EI  potkal v pondělí se sociologem Žantovským a uviděl jeho skepsi,“ narážel Kovář na poslední průzkumy veřejného mínění, které odhadují, že se pro Brexit vysloví 55% obyvatel Velké Británie. Podle Kováře je pro Evropu toto referendum nejdůležitější událostí za uplynulých 70 let!  

Profesor historie nastínil několik možných scénářů, ke kterým může po odtržení dojít. V prvním se věnuje dopadu Brexitu na samotné Brity. „Británii zas až tak o moc nejde, až do druhé světové války to byla imperiální velmoc, koloniální velmoc a kontinent pro ní nebyl důležitý. O Evropu ji nikdy moc nešlo, leda až ve druhé světové válce. Nezapomeňme, že je součástí EU teprve od roku 1973. Má vazby na commonwealth a na USA, jinými slovy o Brity strach nemám,“ konstatoval historik. Podle něj stejně Britové dost dlouho razili politiku splended isolation (dokonalá izolace) a mohou se k ní kdykoli vrátit.

Cameron za to nemůže

Kovář z vypsání referenda o Brexitu neviní premiéra Davida Camerona, ale euroskeptické jádro konzervativců „ Je to politická hra bývalého starosty Londýna Borise Johnsona (byl počátkem května nahrazen muslimským labouristou Sadiqem Khanem). Kdyby se prezidentské volby v USA konaly nyní v červnu a referendum o Brexitu naopak v listopadu, byl by tím výsledek značně poznamenán,“ odhaduje výsledek Kovář.

V Kremlu už se chladí

Horší bude mít případný Brexit efekt na Evropu. „Může se stát, že pro Evropské politiky to bude jakýsi políček, že vzorná britská demokracie odchází, ale tomuto scénáři nevěřím,“ vyjádřil očekávání Kovář.

Pokud prý ale zaujme zbytek EU styl, že Britové jsou dezertéři, ať si jdou, bude to prý ten nejhorší možný scénář, protože dosavadní "skoro hegemon" Německo ztratí jakýkoli korektiv.  „Pokud jeden člen dominuje v jakémkoli kolektivu, není to dobře. Británie vyvažuje Německo a jejím odchodem dojde navíc k oslabení transatlantických vazeb, tedy k celkovému oslabení bezpečnosti Evropy, která až dosud záležela na USA,“ soudí Kovář.

Dalším doprovodným efektem Brexitu bude následná fragmentizace EU. Podle Kováře může dojít k dominovému efektu, jelikož svou šanci náhle ucítí separatisté ve Skotsku nebo Baskicku. „Poškozeny nebudou velké státy jako Francie a Německo ani Itálie, Španělsko a Portugalsko, které se potkají s ekonomickými problémy, ani ne státy Beneluxu, vždycky tu bude existovat nějaké tvrdé jádro EU, které si poradí. Mám ale strach o středoevropské země, které Brexit posune na východ. A kdo se na to nejvíc těší? Bojím se, že v Kremlu bude 23. června bouchat šampaňské. Nezbývá nám, než držet si palce, “ vyjádřil své obavy v konci přednášky Kovář.

Prof. PhDr. Martin KovářPh.D., (* 6. listopadu 1965 Jičín) je český historik působící na Ústavu světových dějin Filozofické fakultyUniverzity Karlovy v Praze. Odborně se zabývá především raně novověkými dějinami se zaměřením na dějiny Velké Británie.

Seminář navazuje na sborník

Seminář Povaha změny navazuje na stejnojmenný sborník příspěvků našich předních odborníků v nejrůznějších vědních disciplínách. Vyšel v roce 2015 a nalezneme v něm příspěvky vědců jako Václava Cílka, Petra Pokorného, Jiřího Padevěta, Luboše Kropáčka, Dany Drábové nebo armádních specialistů Jiřího Balouna a Karla Řehka ad.

Sborník si dal za úkol reagovat na vybrané problémy dneška. Jednotlivé texty jsou věnovány klimatické změně, bezpečnostní situaci, nastupující vlně mezikontinentálních migrací, dlouhodobým krizovým faktorům ve vývoji společností a mnohým dalším tématům. Jejich smyslem podle autora není šířit neklid, ale naopak upozornit na mnohé souvislosti a důležitost těchto procesů, kterým při řešení každodenních problémů společnosti nevěnujeme dostatečnou pozornost.   

Autor: Jan Blažek

Tagy článku