Německá armáda narazila, když dětem ukazovala zbraně

Německá armáda narazila, když dětem ukazovala zbraně
Popisek: Ilustrační foto
18 / 06 / 2016, 10:45

Odzbrojování evropských občanů pokračuje. Na řadě jsou děti.

Aktivisté ostře kritizují Bundeswehr za to, že dětem na dni otevřených dveří vojáci půjčovali do rukou útočné pušky. Armáda podle nich systematicky porušuje doporučení OSN o zákazu propagace armády nezletilým osobám. Zdroj: Deutsche Welle

Německá armáda na akci "Den Bundeswehru", která se konala minulou sobotu na 16 vojenských základnách po celém Německu, prezentovala svoje nejnovější zbraňové systémy a děti se mohly vyfotografovat, jak drží automatické zbraně.

Snímky, pořízené na vojenské základně v Stettenu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko, byly umístěny na internet mírovými aktivisty (DFG-VK), spolu s komentářem, že byly „překročeny všechny hranice."

DFG-VK (Deutsche Friedensgesellschaft – Vereinigte KriegsdienstgegnerInnen), Německé mírové hnutí - Odpůrci vojenské služby

Na patnácti fotografiích je pět různých dětí mladších 12 let, jak drží několik standardních vojenských zbraní, které DFG-VK identifikovala jako útočnou pušku G36, odstřelovací pušku G28 a samopal MP7, všechny vyrobené německým (a údajně nejkontroverznějším) výrobcem zbraní – firmou Heckler & Koch.

Podle DFG-VK tím porušil Bundeswehr jedno z nařízení ministerstva obrany pro konání veřejných akcí z roku 2011, v němž se uvádí, že "dětem a mladistvým do 18 let nesmí být umožněn přístup k ručním palným zbraním nebo střelivu."

Jak Bundeswehr, tak německé ministerstvo obrany se nařčení brání. Velitel posádky ve Stettenu Hansjörg Friedrich popřel, že by došlo k jakémukoliv porušení předpisů:  "Naši vojáci nedávali zbraně dětem, ale rodičům a byla to tedy jejich iniciativa,“ uvedl ve středu pro deník Schwäbische Zeitung. Jakmile  prý vojáci zjistili, že rodiče dávají zbraně do ruky svým dětem, varovali je, že je to zakázané. Ale ne vždy bylo možné tomu předejít kvůli velkému počtu zájemců.

Aktivista Roland Blach z DFG-VK však tvrdí, že je to lež. „Viděl jsem nejméně čtyři případy, kdy se tak stalo a máme zadokumentováno i svědectví dalších lidí, kteří to viděli.“

Friedrich ubezpečil, že vše důkladně prošetří a pokud byly porušeny předpisy, tak přijme „disciplinární opatření.“ Podle něj však v tuto chvíli „nespatřuje v celém případu žádné zanedbání povinností.“

Ministryně obrany Ursula von der Leyen, která se zúčastnila dne otevřených dveří v saských kasárnách ve Frankenbergu, už slíbila, že se to nebude opakovat. "Aby byly podobné incidenty v budoucnosti vyloučeny, rozhodla jsem, že při příštích akcích Bundeswehru nebudou prezentovány žádné další střelné zbraně,“ uvedla pro deník RND a popsala případ ve Stettenu za "politováníhodnou chybu, která se stala navzdory jasným předpisům."

Aktivisté jako Blach se domnívají, že se jedná o úmyslnou strategii německé armády. "Možná, že velení armády má nějaké problémy s dodržováním předpisů, ale nám je jasné, že zbraně předávali dětem právě vojáci, kteří jim i ukazovali, jak se s nimi zachází.“ Blach také tvrdí, že nejméně jeden svědek slyšel, jak voják říká "Co tady dělám, je proti předpisům,“ a také tvrdí, že stejné zprávy má o podobných incidentech na více místech, kde se pořádal Den Bundeswehru. "Podle mého názoru existuje v armádě systém, který má umožnit dětem seznámit se se zbraněmi,“ uvedl Blach.

Bundeswehr je v současnosti pod tlakem, aby získal nové rekruty do svých řad, aby bylo možné vybudovat „armádu dobrovolníků“, obdobu našich aktivních záloh. "Den Bundeswehru" byl poprvé zahájen v loňském roce a účastní se ho kolem deseti tisíc německých vojáků a přilákal více než 260.000 návštěvníků.  

Německá armáda byla kritizována už v roce 2011 za to, že na bavorské základně v Bad Reichenhallu umožnila dětem vyzkoušet si systémy zaměřování raketometů.

OSN varovala Bundeswehr o nevhodné reklamě směřované k dětem a mladistvým. Organizace spojených národů kritizovala německou armádu ve své zprávě z roku 2014, kdy s odvoláním na úmluvu OSN o právech dítěte (CRC), uvedla, že "Některé reklamní kampaně německých ozbrojených sil jsou specificky zaměřené na děti, a představitelé ozbrojených sil mluví o armádě s dětmi ve školách.“ OSN tehdy vyzvalo spolkovou republiku, aby přijala zákonná opatření, aby k podobným akcím nedocházelo.  Zatím se tak nestalo.

 

Tagy článku