Průzkum mezi tureckými muslimy v Německu: Pro polovinu z nich je islám nadřazený zákonům

Průzkum mezi tureckými muslimy v Německu: Pro polovinu z nich je islám nadřazený zákonům
Popisek: Ilustrační foto
16 / 06 / 2016, 23:30

Pro polovinu muslimských Turků v Německu je víra důležitější než zákon. 36 procent z nich si myslí, že pouze islám je schopen "řešit problémy naší doby".

Agentura DPA dnes zveřejnila průzkum společnosti Emnid, který dokumentuje postoj tureckých občanů v Německu k islámu. Průzkum je součástí studie univerzity v Münsteru, který byl představen ve čtvrtek v Berlíně. Zdroj: derwesten.de

V průzkumu odpovídali muslimové tureckého původu žijící v Německu; a podle něj se mladá generace cítí mnohem lépe integrovaná do společnosti než generace jejich rodičů  a prarodičů. Tři čtvrtiny potomků přistěhovalců však tvrdí, že víra pro ně má velký význam.

Pro téměř každého druhého respondenta je islám důležitější než zákony. V reprezentativním průzkumu souhlasilo 47 procent muslimských respondentů tureckého původu s větou "Dodržování přikázání mého náboženství je pro mě důležitější než zákony státu, ve kterém žiji."

Byly ale výrazné rozdíly mezi lidmi, kteří se do Německa přistěhovali, a těmi, kdo se už v zemi narodili. Mezi přistěhovalci první generace tvrzení o nadřazenosti víry nad zákony podpořilo 57 procent lidí, u druhé a třetí generace to bylo "jen" 36 procent.

54 procent z nich by se podepsalo pod větu "bez ohledu na to, jak se snažím, mě německá společnost nebere za svou součást". Němečtí Turci také negativně vnímají skutečnost, že většinoví Němci si spojují islám s násilím a s fanatismem.

Podle průzkumu je zřejmé, že děti a vnuci tureckých přistěhovalců ve srovnání s první generací se méně řídí vírou, méně navštěvují mešity a ženy nosí méně často šátek. Přesto však téměř tři čtvrtiny potomků přistěhovalců uvádí, že víra pro ně má velký význam.

32 procent respondentů tureckého původu souhlasilo s tvrzením, že muslimové "by měli usilovat o návrat k sociálnímu uspořádání společnosti jako v dobách proroka Mohameda".

36 procent z nich bylo toho názoru, že pouze islám je schopen "řešit problémy naší doby". 23 procent byli toho názoru, že muslimové by se měli vyhýbat podávání ruky opačnému pohlaví. Sedm procent respondentů souhlasí s větou, že "násilí je oprávněné, pokud jde o šíření a prosazování islámu." (DPA)

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace