Nebezpečně bezpečné prázdniny - s mobilem nebo bez něj?

Nebezpečně bezpečné prázdniny - s mobilem nebo bez něj?
Popisek: Ilustrační foto
22 / 06 / 2016, 23:00

Školní rok se pomalu chýlí ke konci a na školáky čeká spoustu nových prázdninových zážitků a dobrodružství. Ani v těchto dnech bychom však neměli zapomínat na bezpečí našich dětí, protože právě o prázdninách vzrůstá riziko toho, že se něco přihodí. Nástrahy mohou čekat všude - v zahraničí, u vody nebo na dětském táboře.

Rodiče se o své děti bojí a často panikaří, když s nimi nejsou v kontaktu, když jim děti neberou telefon nebo nemají přehled o jejich pohybu. Prázdniny jsou ale dobou, kdy i úzkostlivější rodiče uvažují nad otázkou, zda své potomky nepřivést k větší samostatnosti a proto řeší otázku, zda mobil ano či ne?  Společnost Safety Guard provozující stejnojmennou mobilní aplikaci proto přichází s argumenty a nástinem situací pro a proti prázdninovému používání mobilu.

Doby příruček mladých skautů, které byly návodem na to, jak přežít v přírodě, jak se orientovat v lese nebo jak vázat uzly, jsou už ty tam. Králem v určování rostlin a stop zvířat se každý malý rozumbrada dnes stane s chytrým mobilem a předplaceným datovým balíčkem. Co víc, ti, kteří nemají vyvinutý smysl pro orientaci už při geolokačních hrách nemusí zoufale pronásledovat své nadanější kolegy. Mobil s GPS přináší revoluci, dítě díky nim orienťák zvládne levou zadní a ještě si přitom vyfotí spoustu skvělých selfies. O prázdninách se ale může přihodit cokoliv. Dítě si neví rady, ocitne se v nebezpečné situaci nebo mu je jen smutno. Potom platí přísloví: v nouzi poznáš mobil.

Druhou stránkou letních pobytů je fakt, že by měly děti učit samostatnosti. Povolí-li rodiče dítěti mobil, může se stát, že se od něj dítě nebude chtít vůbec odtrhnout, stane se z něj mobilní asociál, který bude hlásit každé komáří štípnutí a tím bude stresovat rodiče i sebe. Nějaký čas odloučení může být přínosný pro obě strany, dítě se vrátí plné zážitků a radost ze společného shledání a vyprávění je k nezaplacení. Těm šťastnějším rodičům místo zprávy přes Whatsapp nebo Viber jejich potomek pošle pohled.

Ať už se rodiče rozhodnou dítěti mobil na prázdniny dát nebo nedat, nejvíce záleží na tom, aby si byli jistí, že je dítě v bezpečí a že se mu v případě potřeby dostane pomoci. Cílem aplikace Safety Guard je hlavně prevence. Pokud se ale dítě ocitne v nouzové situaci, kdy jde doslova o vteřiny, není čas zavolat 158 s vysvětlením krizové situace, pak jednoduché zatřepání mobilem spustí poplach a nouzové kontakty spolu s operátory monitorovacího centra Safety Guard pomohou dítě dostat do bezpečí. Navíc se při spuštění poplachu automaticky spustí nahrávání videa/audia a celá krizová situace se obratem přenáší a ukládá v monitorovacím centru.

Prázdninová vychytávka

Ještě rafinovanější způsob, jak zůstat v bezpečí, přináší novinka společnosti Safety Guard – elegantní wearable náramek s SOS tlačítkem. V případě, že se dítě cítí v nebezpečí, stačí jednoduše stisknout tlačítko a aplikace v telefonu ihned spustí poplach a pošle zprávu o pomoc. Zařízení lze nosit jako praktický náramek, přívěsek na krk nebo také jednoduše připnout ke klíčům či na batoh.

Aplikace Safety Guard na zkoušku

Používání aplikace Safety Guard aktivně učí potenciálně nebezpečné situace předem předvídat a připravit se na ně. Lze ji instalovat do mobilních telefonů s operačními systémy iOS, Android nebo Windows Phone. Po aktivaci a zadání kódu „SG30“ je prvních 30 dní užívání aplikace zdarma a následně je automaticky aktivován zvolený balíček placených služeb. Během 30denní zkušební lhůty lze používání aplikace kdykoli bezplatně ukončit. Použití aplikace je navázáno na registraci, při níž je třeba vyplnit základní údaje o ochraňované osobě, aby byla v případě nebezpečí zajištěna co nejpřesnější identifikace v případě nouze.

O Safety Guard – Pomoc v nebezpečí

Safety Guard je mobilní aplikace propojená s osobní monitorovací službou, která hlídá non-stop bezpečí svých klientů. Jakmile uživatel spustí aplikaci ve svém mobilním telefonu, je okamžitě a v reálném čase pod dohledem a ochranou monitorovacího centra Safety Guard. V případě aktivace poplachu operátoři centra, kteří jsou speciálně školeni na zásahy v nebezpečných situacích, zhodnotí aktuální stav, bezprostředně poradí a souběžně zprostředkují pomoc příslušné složky - Policie ČR, záchranné služby, hasičského sboru. Navíc je informace o poplachu okamžitě rozeslána SMS a emailem vybraným kontaktům. Více informací na www.pomocvnebezpeci.cz.

Tagy článku