Autor fotografie: Army.mil/ Photo Credit: Spc. Ryan Tatum)|Popisek: Soldiers from 2nd Battalion, 7th Infantry Regiment prepare for a situational training exercise with the Polish tank platoon as the opposing force as part of Anakonda 16 at Drawsko Pomorskie, Poland June 8, 2016.
Experti odhadují, že by ruské síly mohly dobýt hlavní města Litvy, Lotyšska a Estonska za 36 až 60 hodin.
„Rusko by dokázalo obsadit pobaltské státy rychleji, než bychom tam dorazili my, abychom je bránili", prohlásil velitel pozemních vojsk USA v Evropě Ben Hodges v interview pro německý týdeník Die Zeit. Hodges pokládá za realistické odhady řady analytiků, kteří se domnívají, že ruská armáda by v hypotetickém případě potřebovala 36 — 60 hodin na to, aby obsadila hlavní města pobaltských států.
Kromě toho americký generál prohlásil, že v průběhu cvičení Anakonda-16 v Polsku byla zjištěna nedostatečná koordinace členských zemí aliance při přesunech těžké techniky ze západu na východ Evropy. Do manévrů se zapojilo 31 000 vojáků z 24 zemí.
Ben Hodges rovněž uvedl, že se "obává bleskových přesunů ruských sil". Přál by si, aby je i NATO bylo schopno provádět stejně tak rychle. Obavy má i ze slabých a nedostatečně zabezpečených komunikačních technologií, které NATO používá.
„Ani rádiová komunikace, ani e-maily nejsou bezpečné. Předpokládám, že všechno, co napíšu na svém BlackBerry, je monitorováno,“ řekl generál.
Rusko mělo k aliančním manévrům silné výhrady a uvedlo při jejich zahájení, že na západě své země rozmístí další jednotky.
Lavrov hrozí odvetou za rozšiřování NATO na východ
Vlády pobaltských zemí a Polska se zase obávají, že síly, které chce NATO nasadit v jejich teritoriu, jsou moc malé a symbolické, aby odolaly případnému ruskému útoku. Ruská anexe Krymu z roku 2014 je v živé paměti jak bývalých sovětských států, tak Polska, které má s Ruskem vlastní dlouholeté špatné zkušenosti.
Zdroj: novinky.cz, cz.sputniknews.com