Expert Univerzity obrany v ČT: Paradox. Brexit pomůže evropské obranné politice

Expert Univerzity obrany v ČT: Paradox. Brexit pomůže evropské obranné politice
27 / 06 / 2016, 10:00

V nedělním pořadu České televize Horizont zpovídala redaktorka Hana Scharffová analytika Univerzity obrany Lukáše Dyčka ohledně následků Brexitu pro bezpečnostní situaci v Evropě.

„Britové dosud blokovali celou řadu jiných věcí, které se týkají evropských schopností European defence agency. Na podzim 2015 Francouzi chtěli po útocích v Paříži navýšit rozpočet, ale Britové to vetovali. Rovněž EU chtěla založit vlastní evropské velitelství, Britové však právě s odkazem na duplicity NATO a EU tento návrh vetovali. Odchod Britů může paradoxně Evropské obranné politice a bezpečnosti pomoci tím způsobem, že ji dynamicky nakopne dopředu,“ uvedl odborník působící centru bezpečnostních a vojenskostrategických studií na Univerzitě obrany.

Dyčka, do jehož portfolia patří analýza bezpečnostního prostředí, nicméně připustil, že Evropská unie v krátkodobém horizontu změnu bezpečnosti kvůli Brexitu nepocítí. Tím, kdo by měl mít obavy, jsou podle experta hlavně Poláci a pobaltské státy, protože referendum bylo do značné míry orientováno přistěhovalectvím z těchto zemí.

Reakce na brexit: EU navrhuje celoevropskou armádu

Dalším poškozeným Brexitem jsou podle experta USA. „Američané ztrácejí svoje předpolí v EU, tu roli budou chtít hrát Poláci a budou chtít vykompenzovat ztracený vliv USA přes Velkou Británii na EU.“  

V případě sdílení zpravodajských informací nebude hrát Brexit významnou roli. Britové a Američané sdílí  podle Dyčka informace stejně převážně mezi sebou a vztah a vzájemné předávání se zbytkem Evropy není tak silné. „Britové jsou členy uskupení Five eyes, které tvoří Austrálie, Nový Zéland, Kanada a samozřejmě USA, pro ně to sice ztráta je, ale nebude to hlavním problémem,“ konstatuje expert. 

Autor: Jan Blažek

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace