Osmdesátý Airbus A380 s logem Emirates dosedl na vídeňské letiště

Osmdesátý Airbus A380 s logem Emirates dosedl na vídeňské letiště
29 / 06 / 2016, 04:15

Vídeňské letiště se stalo dějištěm oslav u příležitosti příletu 80. letounu A380 v barvách Emirates. Ten do Rakouska zamířil přímo z linky hamburského výrobního závodu Airbusu.

VÍDEŇ, RAKOUSKO/DUBAJ, SAE, 23. ČERVNA 2016 – Zbrusu nový ikonický stroj A380 představující to nejlepší, co dnes letecký průmysl nabízí, dorazil do Vídně v úterý. Včera pak všichni pozvaní hosté i zástupci médií mohli využít jedinečnou příležitost vstoupit jako první na palubu tohoto letounu.

Návštěvníci si prohlédli ohromující interiér stroje, s nímž se od 1. července budou moci setkávat během cest z Rakouska či do něj. Počínaje tímto dnem totiž Emirates jako vůbec první letecká společnost zavádí pravidelnou linku do Vídně, kterou bude obsluhovat právě A380.

Přípravy na její spuštění probíhaly dlouhé měsíce. Vídeňské letiště zahájilo dlouhodobý projekt zahrnující mimo jiné modernizaci a úpravy odbavovací infrastruktury, investice do zařízení pro manipulaci s letadly, vybavení odletových bran a nástupních koridorů. Proměnou prošly i neveřejné části terminálu, aby cestující při průchodu letištěm a cestou do letadla měli maximální pohodlí.

Tato mimořádná návštěva 80. letounu A380 flotily Emirates, do jehož kapitánského křesla usedl Rakušan Florian Ragg, byla poslední etapou těchto pečlivých příprav. Jejím cílem bylo otestovat technické postupy jako spojení s nástupním koridorem, posun letadla po odbavovací ploše do správné parkovací pozice, čištění stroje nebo nakládání a vykládání zavazadel a občerstvení. Aby na letišti vznikl dostatek místa pro manipulaci s letounem s takto širokým trupem a jeho připojení k nástupním a výstupním koridorům, bylo nezbytné spojit čtyři brány do jedné.

Emirates zajišťují spojení mezi Vídní a Dubají již od roku 2004. Od spuštění této linky, na níž každý den létají hned dva spoje, letadla přepravila téměř tři miliony cestujících. Díky nasazení letounů A380 s kapacitou 519 osob budou Emirates moci mezi Dubají a Vídní každý den přepravit více než 1700 cestujících.

Využití A380 na této lince prospěje nejen rakouskému turismu, ale i odvětvím, která jsou na něj přímo či nepřímo navázána – například obchodu, dopravě nebo infrastruktuře. Čtrnáct letů společnosti Emirates, které každý týden proběhnou mezi Vídní a Dubají, v Rakousku přispívá k existenci téměř 1800 plných pracovních úvazků a pro HDP znamená přínos zhruba 179 milionů EUR ročně.

Rakousko i jeho kosmopolitní hlavní město Vídeň v uplynulých letech patřily mezi nejrychleji rostoucí trhy pro spojení z Blízkého východu. Jen ze Spojených arabských emirátů sem v roce 2015 dorazilo více než 115 000 cestujících, což ve srovnání s výsledky za předchozí rok představuje nárůst o 34,8 %.

Cestující, kteří se z Vídně vydávají do jiných koutů světa, mají zase možnost zamířit do některé z pestré škály lákavých destinací v rozsáhlé síti Emirates ekonomickou, byznys nebo první třídou. Mezi nejoblíbenější lokality patří u rakouských turistů Bangkok, Kolombo, Mauricius nebo Male. Mnoho návazných spojení přitom zajišťují rovněž letouny A380, a cestující si tak luxusu největšího dopravního letadla světa mohou užívat po celou cestu. 

Letový plán mezi Dubají a Vídní platný od 1. července vypadá následovně:

Lety EK127 a EK128 zajišťované Airbusem A380.

  • EK 127 odlétá z Dubaje denně v 8:55 a ve Vídni přistává ve 12:55.
  • EK 128 odlétá z Vídně v 15:05 a zpět v Dubaji přistává ve 22:45.

Lety EK125 a EK126 budou i nadále zajišťovány Boeingem 777-300ER.

  • EK 125 odlétá z Dubaje denně v 17:15 a ve Vídni přistává ve 21:15.
  • EK 126 odlétá z Vídně ve 22:45 a zpět v Dubaji přistává v 6:20 následujícího dne.

Časy příletů a odletů jsou uvedeny podle letního letového řádu. Veškeré časové údaje jsou v místním čase.

Tagy článku