Říká europoslanec Petr Mach a tipuje, že další exit z EU bude Nizozemí a Francie. Unijní fanatici chtějí Brity potrestat.
Server ParlamentníListy.cz dnes zveřejnil rozhovor s europoslancem Petrem Machem (Svobodní) nejen o Brexitu, zveřejňujeme jeho část:
Svobodní vyzývají premiéra Sobotku, aby při jednání o odchodu Velké Británie z EU podpořil bezproblémové vztahy s Británií a ani náznakem nepodpořil žádné sankce. Jak se projevuje v Evropském parlamentu snaha potrestat Británii za Brexit? A je možné, že by byl volný obchod a cestování ohroženy?
Británie nechce zavádět cla na naše zboží, my nechceme zavádět cla na britské zboží. Z toho plyne, že by neměl být problém domluvit se, že volný obchod bude pokračovat i po odchodu Británie z Unie. Ale od fanatických zastánců myšlenky EU, kterých je bohužel v Evropském parlamentu mnoho, slýchám, že je třeba Brity prostě potrestat. To, že na to doplatíme všichni, je jim jedno. Čekají nás určitě dva roky dohadování.
V současné době se hledá viník Brexitu a řada politiků ukazuje na předsedy evropských struktur, například na Jeana-Clauda Junckera. Také si myslíte, že by měli někteří odejít? Můžete být konkrétní?
Juncker je spíš jen loutka kancléřky Merkelové. Spolu jsou oba hlavními viníky migrační krize a zoufalé myšlenky migračních kvót, která nepochybně přispěla k rozhodnutí Britů z této Unie odejít. V Evropském parlamentu jsem tento týden podpořil výzvu, aby Juncker odstoupil, ale byli jsme opět přehlasováni a Juncker nejenže zůstává, on ještě navrhuje další utažení evropské integrace. Je mimo a všude v EU díky němu a Merkelové budou euroskeptici dál posilovat.
Nigel Farage se v Evropském parlamentu vyjádřil ve smyslu, že Británie představuje „maják naděje pro demokraty na celém evropském kontinentu…“
Británie opravdu bude sloužit všem dalším zemím včetně České republiky jako vzor, když je první. Dosud jsme mohli jako na vzor poukazovat tak akorát na Švýcarsko.
Svobodní vyzývají k Czexitu. Jak rychle bychom podle vás měli EU opustit? A proč bychom měli odcházet, když teď vidíme, že v Británii je spousta lidí v šoku, protože padají finanční trhy, klesá libra a podobně…
Kdyby se u nás referendum konalo nyní, hlasoval bych pro Czexit a radoval bych se, kdyby se to povedlo. Možná by se první den otřásly trhy a klesla by koruna. Ale už by nám nikdo nemohl nařizovat kvóty na migranty, na dovoz banánů, na výrobu cukru, na biopaliva ani kvóty na solární elektřinu. Přitom bychom mohli dál volně obchodovat a cestovat, uvidíte, že to tak dopadne i s Británií.
Brexit je těžká rána evropské integraci, otázkou je, zda nebude smrtelná. Do jaké míry hrozí Evropské unii rozpad? Nebo se naopak semkne pevné jádro, komisaři přijmou reformy a trend „více Evropy, více integrace“ nakonec zvítězí?
Teď budeme svědky snahy Německa a Francie utužit pevné jádro, vytvořit vlastní evropskou armádu, pohraniční jednotky, centrální ekonomickou vládu. Nezapomínejme ale, že ve Francii sílí Národní fronta Marine Le Penové a v Německu roste Alternativa pro Německo. Vypadá to, že Merkelovou žádný Brexit nezastaví, budou ji muset zastavit až voliči v Německu.
S přihlédnutím k popularitě protievropských či protiimigračních stran jako Front National, UKIP, Praví Finové či Švédští demokraté, bude se měnit politická mapa?
Také tipuji, že další exit z EU bude Nizozemí a Francie. A není to genialitou euroskeptiků, že rostou, ale příšernou politikou Evropské unie. Myslím si, že nejlepší by byla sebereflexe a dohoda lídrů EU, že současný směr je špatný, že rozpouštíme nadbytečné evropské instituce a stačí nám Evropský hospodářský prostor – dohoda o čtyřech svobodách – svobodě pohybu zboží, služeb, kapitálu a občanů.
Takovou dohodou zaniklo Československo a ihned jsme se dokázali domluvit na pokračování volného obchodu a cestování. Bohužel nevěřím, že EU bude takové sebereflexe schopná. Proto nezbývá, než usilovat o Czexit. Rozumné reformy EU bychom se totiž nikdy nedočkali.
Celý rozhovor naleznete zde.