Neoprávněný vstup na cizí pozemek za pomoci padáku

Neoprávněný vstup na cizí pozemek za pomoci padáku
Autor fotografie: Lumír Němec/ THOR Tactical
04 / 07 / 2016, 07:45

KOMENTÁŘ

To, že se policie musí zabývat oznámením občanů, je fakt. To, že jsou tato oznámení někdy velmi podivná, je také fakt, se kterým jsem se setkal v životě mnohokrát. To, co jsem zažil tuto sobotu v Hořovicích mě však opravdu překvapilo.

Během provádění základního výsadkového výcviku měl jeden z parašutistů problém na padáku. Parašutista se rozhodl závadu vyřešit odhozem hlavního padáku a otevřením záložního. Hlavní padák měl křídlo a záložní kulatý, který se samozřejmě hůře ovládá a za větru, který v sobotu na letišti byl, se z parašutistů do určité míry stávají hračky větru, a je občas dílem náhody, kam se jim podaří přistát. Vše dopadlo dobře.

Parašutista se záložním padákem přistál do zahrady jednoho soukromého  domku a nic nepoškodil, snad kromě záhonu s mrkví. Majitelům situaci vysvětlil, omluvil se za způsobené potíže a majitel domku jej dokonce odvezl zpět na letiště. Až potud vše probíhalo normálně, všichni jsme byli šťastní, jak zareagoval, vyřešil problém a ve zdraví se vrátil na letiště.

O to větší bylo naše překvapení, když po nějaké době na plochu letiště přijelo vozidlo PČR se zapnutým majákem a policisté se začali dožadovat rozhovoru s mužem, který za pomoci padáku neoprávněně vstoupil na cizí pozemek.

Na náš dotaz, co se děje, nám bylo vysvětleno, že skokan do mrkve je podezřelý z přestupku neoprávněného vstupu na cizí pozemek, a že jej musí zjistit. Po následující proceduře identifikace a dechové zkoušce mu oznámili, že s ním bude zahájeno správní řízení ve věci přestupku. Když jsem se ještě zeptal, kdo dal podnět, tak jsem se dozvěděl, že to bylo volání na tísňovou linku.

Uvědomělí občané mě stále překvapují. Dříve hlásili VB (Veřejná bezpečnost – policie v době socialismu), když někdo řekl, že Husák je vůl, dnes hlásí vniknutí parašutisty na cizí pozemek pomocí padáku. Můžeme jenom doufat, že přestupek bude řešen domluvou a že se parašutistovi jeho základní výcvik neprodraží o několik tisíc.

Kdo ví, třeba si onen uvědomělý občan myslel, že načapal Jamese Bonda při tajné operaci, kdy se chystal jeho spoluobčanu odcizit mrkev a  pár slepic. A možná to byl také jen obyčejný hlupák, který o pár pětiletek zaspal revoluci a nepochopil, že soudruzi už ho za bdělost asi nepochválí...

Autor: Lumír Němec, Thor Tactical

Tagy článku