Oživlé vzpomínky

Oživlé vzpomínky
Autor: Lumír Němec/ THOR Tactical|Popisek: Tatra v době své slávy v Afgánistánu
07 / 07 / 2016, 12:00

Tatra SOG, která bojovala v Afgánistánu, je vystavena v muzeu tankové techniky v Lešanech

Před nějakým časem jsem na webu zachytil fotografii staříka, klečícího před ruským tankem T34/76. U fotografie byl komentář: „Bývalý tankista děkuje svému tanku za to, že přežil válku“. Přešel jsem to bez nějakých komentářů, to jsem ovšem netušil, že za krátký čas se ocitnu v podobné situaci jako tento stařík.

Setkání po letechVyvezl jsem svou rodinu, včetně dvou vnuků, do muzea tankové techniky v Lešanech (kam jinam bychom také měli vyrazit na rodinný výlet...). Jezdím tam pravidelně a neočekával jsem nic převratného. To, co jsem ovšem spatřil v expozici obrněných vozidel, mi skutečně vyrazilo dech. Pod střechou, tam, kde kdysi stávaly OT 64 a BVP, stojí Tatra SOG.

Ta Tatra, se kterou jsme před devíti lety bojovali v Afghánistánu v provincii Helmand. Stojím mlčky před tímto impozantním kolosem, dívám se na sedačku vedle řidiče, kde byl umístěn kulomet, za kterým jsem strávil mnoho času a cítím, jak se mi naskakuje husí kůže a ježí se chlupy na rukou. Najednou mám dojem, že jsem se přesunul časem a nejsem v Lešanech, ale zpět v Afghánistánu.

Sedadlo řidiče již není prázdné, ale sedí tam Festr (Miroslav Lidinský), vzadu na korbě stojí chlapi za těžkým kulometem a granátometem AGS 17. Najednou se mi v barvě vybavuje vše, co jsem s touto Tatrou zažil. Opět slyším charakteristické stakato AK 47, zvuk, který rozpoznáte naprosto jasně, slyším výbuchy minometných min a neřízených raket. Ve vysílačce ožívá hlas odstřelovačů, když bylo odhaleno jejich postavení: „Přijeďte pro nás, jsme tady jako na střelnici a jejich tu jako much!“.  Vidím Festra s ustřelenou nohou, jak ho pod krycí palbou kulometů a granátometu Tatry táhneme do krytu.

Ve všech těchto vypjatých situacích a v mnoha dalších to byla právě tato Tatra, která nám pomohla přežít. Díky její obrovské palebné síle a divokému, nestandardnímu vzhledu vyvolávala strach a respekt v řadách talibanských bojovníků a má svůj podíl na tom, že jsme se vrátili domů. Bohužel  ne všichni, ale to je daň, kterou jsme museli platit. Opět jsem si vzpomněl na klečícího staříka a najednou  jsem  mu naprosto rozuměl, chápal jsem, proč klečel před tankem a děkoval mu.

Lumír Němec/ Afgánistán 2007

Z mého snění mě vytrhnul až hlas mé dcery: „Tati, pojď už, já chci na tank s klouzačkou!" Odcházel jsem od Tatry se smíšenými pocity. Na jednu stranu jsem byl rád, že Tatra je v expozici muzea i s cedulkou, kde je zmíněn útvar SOG.

Na druhou stranu se mi v hlavě opět ozvalo to PROČ? Proč byl zrušen útvar, který se osvědčil v boji a byl uznáván jako vysoce výkonná jednotka, proč místo poděkování za službu v zahraničí byli příslušníci jednotky dehonestováni lživými články novináře Gazdíka, proč se nás nikdo z kompetentních osob nezastal, proč nás nechali válet v mediálním blátě.

Otázky, které nikdy nebyly zodpovězeny. Ještě jednou jsem se ohlédl přes rameno za tím starým kusem plechu a musel jsem se usmát. Jsou věci v životě, které lidská zloba zničit nedokáže. Díky, holka, pomyslel jsem si, když jsem přidal do kroku, abych následoval svou rodinu, a nechal starou Tatru i nostalgické myšlenky za sebou...

Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace