Pálení symbolů - hloupost a ubohost

Pálení symbolů - hloupost a ubohost
Popisek: Martin Konvička
09 / 07 / 2016, 11:15

KOMENTÁŘ

Vždy, když jsem viděl v televizi nebo na internetu, jak nějaká skupina fanatiků někde pálila něčí vlajku či jiný symbol a následně za divokého povzbuzování publika rozšlapávala popel, tak jsem si pomyslel, že je to banda idiotů. Hlupáci, kteří si vskutku hrdinskou formou dokazují, jací jsou „silní chlapi“.

Takové trapné silácké gesto může být spojeno i s věkem, to by člověk ještě jakž takž pochopil, že se dospívající  samečci mohou takto pitomě snažit okouzlit svým „hrdinstvím“ přihlížející, pravděpodobně zaostalé samičky. Bohužel takové chování zdaleka není jen doménou pubescentů. Vždy jsem takové projevy „síly“ bral jako důkaz mentální nevyspělosti a ubohosti některých jedinců nebo kultur a byl jsem ze srdce rád, že u nás se toto neděje.

O to víc mě překvapila akce docenta Konvičky a jeho příznivců, která se uskutečnila v Brně. Samotná myšlenka této akce mě řekněme neoslovila. „Půjdeme před mešitu pít pivo a grilovat prase“ – jako PR mi to přišlo dětinské až hloupé, z hlediska řešení daného společenského problému naprosto nesmyslné, ale ať si každý dělá, co chce, když už máme tu demokracii.

Komunisti se scházejí s pivem a párkem na výstavišti, Babiš rozdává koblihy, tak proč by si „Konvičkovci“ nemohli opéct prase před brněnskou mešitou – každému, co jeho jest... Vypustil jsem to z hlavy a dál se tím nezabýval. Když jsem ovšem následně viděl videa z této rádoby taškařice, tak jsem to sledoval (dámy prominou) doslova s otevřenou hubou. Islamista převlečený za ženu, polonahé dívky (kdyby byly alespoň hezké), pojídání guláše (prase na rožni  neprošlo) - zkrátka učiněná přehlídka trapnosti a nevkusu. A to vše moderoval sám pan docent (nechci být škodolibý, leč musím konstatovat, že jako „broukolog“ je možná schopný, ale jako moderátora bych ho nechtěl ani na vesnické zábavě).  Napadlo mě, jak hluboko musí někdo klesnout, když zorganizuje takovou pitomost. Nejsem Rejžek, abych dokázal ohodnotit kulturní prožitek, ale osobně bych se podobného divadla nezúčastnil ani za nic, a upřímně pochybuji, že by tak učinil kdokoliv, kdo nemá „papíry na hlavu“.

To jsem ovšem nevěděl, že celá akce bude mít ještě velké finále. Na závěr tohoto divadla účinkující i diváci tohoto cirkusu trhali listy z Koránu a nakonec je slavnostně spálili. A já se ptám proč. Dal by se použít známý citát z filmu Pelíšky: „A komu tím prospějete, co..?“,  a já bych přidal „Co si tím dokážete“? Možná máte lepší šanci u přihlížejících samiček, možná vám podobně postižení kluci v hospodě zaplatí pivo za vaše „hrdinství“, ale co dál?  Zastaví to válku v Sýrii, zastaví to uprchlickou vlnu, zastaví to teroristické útoky? Tomu jako opravdu věříte? Nebo jen vypočítavě spoléháte, že vám to nažene početnější stádo podobně postižených k volebním urnám a vy se konečně dostanete ke korýtku?  Pálení knih bylo vždy v historii výrazem ubohosti. Knihy pálili Jezuité, knihy pálili nacisti, knihy pálili komunisti a dnes knihy pálí „konvičkovci“.

Kdyby spálení Koránu před brněnskou mešitou zachránilo jediný lidský život, neřeknu nic. Lidské životy to však nezachrání, spíš bych se obával, že právě naopak. Jediné, čeho pan docent Konvička dosáhl je, že se „konvičkovci“ úspěšně zapsali do historie – tím, že se nevratně zařadili do skupiny idiotů, kteří si pálením knih snaží dokázat, že jejich přirození je delší než přirození jejich  konkurentů (navzdory tomu, že bych na to moc nevsázel... )

Autor: Lumír Němec

Tagy článku