Rusko vyvíjí stíhačku šesté generace

Rusko vyvíjí stíhačku šesté generace
Autor fotografie: Screenshot YouTube
15 / 07 / 2016, 16:15

Bojové letadlo šesté generace se bude vyrábět v pilotované i bezpilotní variantě a bude moci vystoupat až do vesmíru.

V rozhovoru pro agenturu TASS to uvedl poradce prvního náměstka generálního ředitele koncernu Rádio-elektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev. Zdroj: cz.sputniknews.com

„Hlavním principem využití tohoto letounu bude takzvané hejno — kolektivní řešení jakéhokoli úkolu. Ve skupině takovýchto letadel budou jeden dva pilotované, ostatní nepilotované. Obě verze budou schopné v automatickém režimu plnit všechny letové funkce, počínaje vzletem až po plnění bojových úkolů a přistání," uvedl Michejev.

Celý projekt již od začátku nabírá zpoždění, původně zamýšlených 150 letadel PAK-FA mělo být doručováno k aktivním jednotkám od roku 2016, na podzim roku 2014 bylo vše posunuto s tím, že prvních 55 strojů se dostane do služby do roku 2020.

Pilotovaná stíhačka bude mít omezené charakteristiky. Plné technické možnosti bude mít pouze bezpilotní varianta. Do těchto vlastností Michejev zahrnul let hypersonickou rychlostí (4-5 Machů) a možnost výstupu do blízkého kosmu.


Informace o tom, že Rusko vyvíjí stíhačku šesté generace, se objevila na začátku roku 2010. Předpokládá se, že nový stroj bude k dispozici kolem roku 2030. V současné době pracují na vývoji letounu šesté generace USA. Hlavním vývojářem projektu F/A-XX je společnost Boeing, která plánuje náhradu za stroje F / A-18E / F Super Hornet do roku 2035. Program započal poté, co byly zahájeny zkoušky ruské stíhačky páté generace T-50 v roce 2010.

Ruský stíhač 5.generace T-50 bude tvrdým oříškem pro americké stíhačky

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.