První kroky příslušníka Aktivních záloh AČR den za dnem aneb deník účastníka KZP

První kroky příslušníka Aktivních záloh AČR den za dnem aneb deník účastníka KZP
Autor: Aktivní zálohy AČR
26 / 07 / 2016, 19:15

V pondělí 25.7. 2016 zahájilo ve Vyškově kurz základní přípravy AZ téměř 80 mužů a žen. Tento výcvik je identický s dobrovolným cvičením.

Ve Vyškově se aktuálně připravuje osm desítek nových aktivních záložníků.

„Máme již téměř 500 zájemců o dobrovolné cvičení. Většina dotazů je na téma jak takový výcvik vypadá. Při zahájení výcviku ve Vyškově jsem proto čerstvé vojíny a vojínky požádal, aby ti kteří v sobě najdou večer/ v noci ještě trochu sil, zkusili ostatním přiblížit, jak jejich den vypadal" řekl nám Ludvík Cimburek.

Na dobrovolné cvičení je možné se přihlásit vyplněním registračního formuláře.

Letos v dubnu jsme zveřejnili osmidílný miniseriál o tom, jak probíhá cvičení Aktivních záloh z pohledu jednoho ze záložáků. Teď vám zprostředkujeme pohled na právě skončený první den dalšího cvičení... 

Den 0, neděle 24.7.2016
vojín X


 

Naštěstí nám bylo umožněno dojet do kasáren o den dříve a v klidu se ubytovat, čehož většina z nás využila. Ovšem hned po příjezdu jsem uvěřil přísloví: ,,V armádě se spěchá, aby se čekalo, a spěchá, aby se čekalo", jelikož po vyzvednutí klíčů od pokoje, jsme čekali hodinu a půl než jsme se mohli přesunout na pokoje.

1 Instruktoři si přebírají své příslušníky
Foto: Instruktoři si přebírají své příslušníky

Předvečer proběhl tak, že jsme vyrazili společně do hospody a dali si jedno pivo na uklidnění a dobrý spánek, což stejnak nezabralo. Večer na pokoji to na mě totiž konečně dopadlo, že od zítra začne tvrdá vojenská realita a dril. Takže, jsem usl asi o půlnoci a ve 4 hodiny už byl na nohou, ale mělo to výhodu, že jsem se aspoň stihl naučit všechny hodnosti.

2 Přijímací personální formality
Foto: Přijímací personální formality


 

Vojín Y


 

První neděle na kurzu základní přípravy aktivních záloh. Doporučuji všem, kteří chtějí jako já přijet již v neděli, aby svůj příjezd naplánovali na 17:45. Je to čas akorát na to stihnout se zaregistrovat ohledně vašeho pokoje, vyplnit menší formulář, převzít klíče od pokoje a v 18 hod přijde pověřená osoba předat vám identifikační visačky, bez kterých vás zatím do areálu kasáren nepustí.

3 Z přijímacích formalit
Foto:  Z přijímacích formalit

Po nafasování kartiček vyhledáte svůj pokoj, v mém případě dvoulůžkový. Podle komentářů ostatních jsou i třílůžkové, ale nikdo je zatím nemá. Pokoje jsou podle mého moc dobře vybaveny (pro každého - psací stul s šuplíky, jeden z nich uzamykatelný, lampička, police, větší skříň na oblečení včetně ramínek, menší skříň, skříňka vedle postele, dvě židle, křeslo, menší lednice i s mrazákem, postel s úložným prostorem, balkón; WC a sprcha a umyvadlo jsou společné s vedlejším pokojem) mýdlo a toaletní papír již máte včetně povlečení na posteli. Na společném WC je šňůra na sušení prádla.

4 Lékařské přijímací formality
Foto: Lékařské přijímací formality

Po vybalení veškerých věcí jsme se v menším počtu přesunuli mimo areál na kafe a seznámit se, ale většina lidi byla ve 22 hod na pokojích a ulehla ke spánku i bez rozkazu. Celkem je přihlášeno podle toho, co jsem zde zaslechl 80-90 uchazečů, zatím je zde tak 20-30, uvidíme ráno, první oficiální registrace je naplánována na 6:50.


 

Den 1, pondělí 25.7.2016
vojín X


 

Konečně je to tady, DEN D, den, na který jsme všichni několik měsíců čekali. Za 10 minut 7, jsme se sešli před vojenským klubem a zase čekali. Čas jsme využili vzájemným seznamováním a vyměňování si informací co jsme slyšeli. Postupně se kolem nás začali motat naši instruktoři, ze kterých čiší přirozená autorita. Aby nám zkrátili čekání, tak nás nahnali do kino sálu, kde byla Bondovka, bez českých titulků :D no ještě, že umím anglicky, ale kluky co ne, jsem maličko litoval. Ještě předtím, než jsme se začali koukat, se nám představil kapitán P. Velice přátelským přístupem a povedenými vtípky nahodil v nás všech pohodovější atmosféru a shodil prvotní stres. Rozdělil nás do 2 čet, od pohledu mi přišlo, že v té druhé jsou fyzicky vyspělejší borci než u nás, ale já rivalitu miluju a věřím, že všichni z naší čety udělají maximum proto, abychom byli my ti lepší!

Následovalo kolečko podpisů a přesun do jídelny, kde nás čekala proslulá vojenská strava. Takže tučný párek, chleba co unesem a bageta na večer.

6 Tady se budou stravovat
Foto: Tady se budou stravovat

Po jídle jsme v zástupu přešli k výdejně výstroje, ale předtím nás čekal další čekání a čekání. Vevnitř jsme nafasovali hadrů a bot, že jsme to nemohli ani unést, ale věřím, že se to bude hodit.

5 Odchod do výstrojního skladu
Foto: Odchod do výstrojního skladu

Přesun zpátky do „kasína", pořádně se ustrojit během 5 minut a sraz před budovou. Do čtyř řadu zařadit a hurá poklusem na „barák", kde jsme nafasovali malou a velkou polní. Jo, a zapomněl jsem, předtím než jsme to nafasovali, tak jsme zase čekali :D, ale přijde mi že už jsem si za ten pul dne zvykl.

7 Z vystrojení
Foto: Z vystrojení

Odpolední beseda s podplukovníkem S. a dalšími armádními příslušníky mě dost potěšila, jelikož jsem se dozvěděl podstatné info a taky jsem zjistil z papíru před sebou, že se snížili fyzické nároky na nás, což jsem uvítal, těsně před nástupem do KZP jsem dobral antibiotika, takže veškerá fyzická příprava šla do háje. No, ale tyhle nové požadavky, jako je 2400 metrů, 38 sklapovaček a 20 kliků bych měl dát i tak.

9 Z úvodní besedy s hlavními funkcionáři a instruktory
Foto: Z úvodní besedy s hlavními funkcionáři a instruktory

Kolem 5 hodiny jsme měli asi hodinku „volna", o kterým jsme se stejnak na ubikacích nezastavili. Na večer jsme se ještě učili základy správného pochodování, hlášení a dalších moc povelů. Sice jsme to drilovali relativně krátce, ale vrylo se mi to celkem do paměti.

V první den jsem odhalil několik nedostatků naší čety. Viditelně jsou tam slabší kousky, i když zdání třeba klame a ten slabší kousek můžu být já. Ale to je ve výsledku jedno, sžil jsem se už s tím, že jsme jedna jednotka a držíme spolu. Nevím jak ostatní, ale pokud budu mít aspoň o maličko víc sil, než parťák vedle, tak ho třeba budu nést či jinak podporovat.

Další velký nedostatek je pochodování. Žádnej učenej z nebe nespadl, ale někdy to bylo děs. Jsem v čtyřstupu mezi nejvyššíma, takže když se pochoduje naším směrem, tak mi to přijde v pohodě, co se týče držení kroku, první lajna drží a na ostatní naštěstí nevidím. Ale když se to otočilo a my čtyři byli skoro na konci, tak to byl děs, každý zástup pochodoval jinak, no k zblití jak by se vyjádřili naši instruktoři rotmistři, kdyby to viděli. Každopádně mám z prvního dne super pocity a těším se, co přijde dál!


 

Vojín Y


 

Ráno v 7:00 sraz u vrátnice, odchod do kinosálu, kde se nás sešlo 77 uchazečů, někteří opozdilci dojížděli i po 7hod, ale osobně jsem jim ten běh, ve kterém byli, nezáviděl. Lepší je přijet dřív, v klidu se zabydlet a pak jen s papírama dojit na registraci. Kolečko bankovní účet, zpráva od doktora. Později odchod na snídani, která byla podle mého dost vydatná. Ovšem některým jedincům 2 klobásy ke snídani nevyhovují. Doporučuji minimálně jednu sníst. Dostanete ještě bagetu, tatranku, margotku ... a to již máte na celý den!

Následně fasování oblečení, uniforma letní, zimní, pracovní, sportovní, příručka vojáka 2015, helma, lopata, spacák, sumky, jezevčík, malá polní vz. 95. Dále posezení, kde se vám představuje velení Vyškova, proberou vše potřebné, je zde spousta prostoru pro dotazy, pak se představí také všichni záložáci, pak rychlá svačina, kterou jste dostali.

8 Vojenské výstroje postupně přibývalo
Foto: Vojenské výstroje postupně přibývalo

Hlavni rozdíl od července tohoto roku je totiž ten, že KZP pro záložky je pouze od pondělí do čtvrtka do 16hod a proto den probíhá od 5 do 22hod (někdy i déle), když se někdo z vaší roty nenaučí pochodovat, držet tvar atd. Docela jsem nechápal, jak rychle to do nás instruktoři dostanou, že jsme prakticky ve 22hod celá rota dokázali pochodovat, držet tvar, hlásit se apod. Je to v těchto teplech a dusnu opravdu náročné a je potřeba hodně doplňovat tekutiny!

Dokola je nám to zde vštěpováno, jak je to zásadní věc, jinak samozřejmě nastane bolest hlavy, nevolnost a dokonce můžete jít do bezvědomí. Pro mě to byl opravdu náročný odtučňovací den plny potu, pochodování a drilu, ale pro někoho, kdo tohle hledá, je to vždy potěšení :) Je pozdě večer a čas jít spát, toho volného času je opravdu hodně málo, o to je teď kurz náročnější a vše potřebné je nutno dostudovat přes víkendy doma. To je pro dnešek vše a hurá do postele.

10 Vojíni a vojínky stráví mnoho času v lavicích a poté v terénu
Foto: Vojíni a vojínky stráví mnoho času v lavicích a poté v terénu


Na webových stránkách Aktivních záloh české armády byla zveřejněna informace o možnosti aktivně se zúčastnit dobrovolného cvičení, přičemž první cvičení je plánováno už letos v říjnu.

Další den již brzy....

Zdroj: Ludvík Cimburek ve spolupráci s armyweb.cz a účastníky Kurzu KZP

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace