Obchodní trik? V centru Prahy se kebab změnil na gyros, halal ale zůstal

Obchodní trik? V centru Prahy se kebab změnil na gyros, halal ale zůstal
24 / 08 / 2016, 12:15

V centru Prahy na Malostranském náměstí se během prázdnin přetransformovalo rychlé občerstvení s kebabem na řecký gyros, alespoň na první pohled.

Vývěsní štít obchodu s rychlým občerstvením se kdysi pyšnil nápisem Döner kebab a krom pražské muslimské komunity jej hojně využívali turisté vychutnávající si krásy Prahy. Majitel obchodu Majed Suleyman se však rozhodl při renovaci občerstvení slovo kebab vypustit. Nadále tedy zůstala už jen pizza a gyros, ačkoli pokrmy kebab či shishkebab jsou stále zařazeny v menu.

Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma pochoutkami spočívá v podstatě pouze v náboženství.  Gyros je označení pro koření a pochází původně z Řecka, zatímco kebab patří k arabskému světu.  Zatímco u Řeků není kladen moc velký důraz na to, z jakého masa je gyros vyráběn (jehněčí, telecí, vepřové) u muslimů to nesmí být z vepřového a označení kebab se může tedy pouze v tom případě, pokud je tvořen kuřecím nebo jiným masem, než je vepřové.  

Týrání zvířat jako následek náboženské svobody

Halal jede dál

Vývěsní štít je však stále opatřen symbolem pro halal potraviny, tedy potraviny, které jsou připravovány specifickým způsobem. V případě masa se jedná o porážku stylem dhabíba, kdy musí být zvíře podříznuto muslimem při recitaci modlitby, a to záměrně bez předchozího omráčení, což vede k tomu, že zvíře umírá i několik minut.

Ačkoliv tento krutý způsob porážky byl na nátlak organizací zabývajících se ochranou zvířat v mnoha státech zakázán, byla mu v ČR udělena v roce 2010 výjimka Ministerstvem zemědělství v zákoně o ochraně zvířat. Ministerstvo každým rokem uděluje povolení několika jatkům, které můžou tyto rituální porážky provádět.

„V odpovědi na interpelaci o halal porážkách, kterou jsem obdržela od ministra Mariana Jurečky, ministr uvádí, že v roce 2014 bylo poraženo dhabíbou 1250 kusů skotu a 399 000 kuřat. V každém případě i pro tento rok dostalo podle mých informací povolení několik řeznictví a jatek po celé republice,“ konstatuje poslankyně Úsvitu-Národní koalice.  

Havlová navrhla už v minulém roce zákonem zakázat tyto rituální porážky, vláda však po projednání dala na její návrh negativní stanovisko. K zákonu se tedy po zařazení vyjádří Poslanecká sněmovna.

Zákon 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání, §5 odst. 5 stanovuje výjimku:
Výjimky z ustanovení odstavce 3 může povolit Ministerstvo zemědělství (dále jen „ministerstvo“) pro potřeby církví a náboženských společností2h), jejichž předpisy stanoví jiný způsob porážky zvířat. Církev nebo náboženská společnost může takovou porážku zvířat provádět jen podle veterinárních podmínek stanovených krajskou veterinární správou pro jednotlivé zařízení. Porážku musí provádět osoba odborně způsobilá, která je povinna dbát o minimální utrpení poráženého zvířete.

Tagy článku