Vrtěti Evropou aneb Erdogan lže, jako když Obama tiskne

Vrtěti Evropou aneb Erdogan lže, jako když Obama tiskne
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Kurdishstruggle|Popisek: Kurdish YPG Fighters
28 / 08 / 2016, 21:00

KOMENTÁŘ

Turecko minulý týden zahájilo ofenzívu do Sýrie. Jejím oficiálním cílem je osvobodit město Jarabulus a dále bojovat proti jednotkám ISIS na území Sýrie. To zní hezky ne? Ano, znělo by, kdyby to ovšem byla pravda. Leč je to jen další Erdoganova lež.

Hlavním cílem jeho snažení  není  ISIS, ale jednotky SDF (Syrské demokratické síly) a hlavně – kdo by to byl čekal - kurdské jednotky v Sýrii YPG a YPJ, které jsou hlavní bojovou silou SDF. Kurdové jsou dlouhodobě Erdoganovou noční můrou a on udělá všechno, aby zabránil vytvoření autonomního Kurdistánu v Sýrii. Protože co kdyby se tento „nešvar“ rozšířil až na jeho území? A vůbec mu přitom nevadí, že jednotky YPG a YPJ jsou jedny z mála sil, které reálně a navíc úspěšně bojují s ISIS.

Jedním z hlavních důvodů této turecké ofenzívy jsou úspěchy SDF a hlavně dobití města Manbij. Toto město je důležitou křižovatkou mezi tureckými hranicemi a pomyslným hlavním městem ISIS Rakka. Dobytí tohoto města výrazně ztížilo zásobování ISIS a obchod mezi islámskými radikály a Tureckem.

Dlouhodobým cílem jednotek SDF je uzavření koridoru mezi městy Kobane a Afrin, zamezení zásobování a snaha izolovat ISIS od přímého spojení s Tureckem. Město Jarabulus je hraničním městem ležícím na spojnici mezi Kobane a Afrinem a má strategický význam. Vstup Turecka do Jarabulusu byl pouze prvním krokem k Erdoganově akci proti Kurdům a k jejich vytlačení zpět na východní břeh řeky Eufrat. To je trochu zvláštní boj proti ISIS, že?

Krátce před vstupem Turecka na území Sýrie byl agenty MIT (Turecká tajná služba) zavražděn Abdulsettar El-Cadirî, velitel jednotek SDF v oblasti, který oznámil záměr SDF osvobodit Jarabulus od bojovníků ISIS a zabránit tak Turecku v podpoře islamistů. O této vraždě se z médií také mnoho nedozvíte.  Po tomto atentátu následovalo turecké prohlášení o nutnosti bojovat proti Islámskému státu v Sýrii, které bylo podpořeno několika dělostřeleckými útoky na cíle v Sýrii. A světe div se, neútočilo se na jednotky ISIS ale na jednotky SDF a hlavně na kurdské YPG a YPJ.

Media nám sice ukazují boj turecké armády o město Jarabulus, ale opět je to trochu jinak. Turecká armáda vstoupila na území města v podstatě bez boje, protože bojovníci ISIS vyklidili své pozice. Nebudou přeci bojovat proti někomu, kdo je dlouhodobě podporuje (Turecku) a bez jehož pomoci by na tom byli mnohem hůře.  

Následně Turci začali útočit na kurdské pozice v oblasti. Erdogan otevřeně prohlásil, že sekundárním cílem jsou pozice YPG. Snahou Turecka – a to s podporou USA - tedy není porazit Islámský stát , ale přimět Kurdy vrátit se zpět na východní břeh Eufratu, opustit osvobozené pozice a zamezit spojení rozdělené západní a východní části Syrského Kurdistánu. Jako by nestačilo, že Kurdům v Sýrii v podstatě nikdo v boji proti ISIS nepomáhá, ale ještě větší ranou je pro ně prohlášení vice prezidenta USA Joe Bidena. Ten jim vzkázal, že pokud se  nestáhnou zpět na východní břeh Eufratu, tak USA zastaví i tak neslavnou podporu, kterou jim Spojené Státy  poskytují.

Kurdové, hlavně jejich jednotky YPG a YPJ, již téměř dva roky vedou vyčerpávající válku proti Islámskému státu na území Sýrie. S minimální zahraniční pomocí, jak materiální, tak logistickou, svádějí urputné boje s mnohem lépe vyzbrojeným nepřítelem. Celý svět na ně v podstatě kašle. Zástupci všech vojenských mocností mají jen plná ústa velkých prohlášení, ale jak se říká „skutek utek“.

Jedním z hlavních důvodů této pasivní „taktiky“ je právě Ergodan a jeho mocenská politika. Jeho snaha o vytvoření nové Osmanské říše je evidentní a jen blázen ji nevidí. Tento člověk chytře využívá slabosti EU i USA k uspokojení svých velikášských ambicí. Jeho nehorázné čistky po tzv. „převratu“ jasně ukazují, že se neštítí ničeho a v rámci zavedení jeho autokracie je ochoten pozavírat a povraždit tisíce lidí za tichého přihlížení zbytku světa a dělá to se spokojeným úsměvem,  protože ví, že mu to všechno projde.

Světové politické špičky spoléhají na celkovou nepřehlednost situace v oblasti a zdánlivý chaos ve vztazích zúčastněných států a skupin.  Ale nejedná se jen o velké hráče na světovém hřišti. Dokonce i v tom našem malém zatuchlém českém rybníčku „ti nahoře“ dobře vědí, jak to je, jak to má být, jak to bude a hlavně proč. „Yes, sir! (případně Jawohl)“ – to je zhruba slovní zásoba, kterou náš pan předseda vlády potřebuje, když v Bruselu či jinde dojde na některá témata (namátkou: migrace, kvóty, Turecko, Kurdové…).

 A tak o prostě je a jinak to nebude. Politici - malí i velcí - budou dál vykřikovat, jak je potřeba bojovat s ISIS, Evropa se bude dál zmítat mezi migrační krizí a teroristickými útoky, Amerika se tomu bude dál z bezpečné vzdálenosti smát a obchod se zbraněmi a ropou dál pokvete. A Erdogan? Ten se směje ze všech nejhlasitěji.  Pokud to takhle půjde dál  jako že ano, bude se také smát naposled, a tedy nejlépe. Fakt, jak velkou armádou disponuje, na jakém arzenálu sedí, že má v rukou stavidla od migrační krize, to vše mu dává obrovskou moc a  on to ví. Co bude jeho další krok? Inu, necháme se překvapit. Ale že nějaký bude, o tom není pochyb.

Autor: Lumír Němec, THOR TACTICAL

Tagy článku