Každý, kdo pomáhá Kurdům, je terorista

Každý, kdo pomáhá Kurdům, je terorista
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Kurdishstruggle|Popisek: Kurdish YPG Fighters
02 / 09 / 2016, 10:15

KOMENTÁŘ

"Každý bojovník, který bojuje po boku Kurdů proti Islámskému státu je terorista a podle toho s ním bude i zacházeno," prohlásil 1. září mluvčí tureckého premiéra Binali Yildirim. A to bez ohledu na jejich národnost a bez ohledu na to, jestli jsou občany zemí, které jsou členy NATO.

Toto prohlášení přichází po té, co Turci odmítli požadavek USA na zastavení bojů mezi tureckou armádou a jednotkami SDF (Syrská demokratická armáda) a týden po začátku turecké invaze do Sýrie. USA zpočátku tureckou invazi podporovaly a Kurdy také vyzvaly k opuštění dobytých území, ale agresivní postup Turků zřejmě překvapil i je.

Vzhledem k vyhrocení se muži bojující proti ISIS po boku Kurdů ocitají ve velmi složité situaci. Nemusí se nyní obávat pouze smrti ze strany bojovníků Islámského státu, ale také zabití nebo zajetí ze strany Turecka.

Vědí, že v případě zajetí tureckou stranou, se na ně nebude pohlížet jako na bojovníky proti ISIS a příslušníka koaličního státu, ale jako na teroristy a podle toho s nimi budou i Turci zacházet. Zajetí, soud, v lepším případě dlouhodobé vězení, v horším i smrt. Turci se chystají k znovuobnovení trestu smrti a nějaký exemplární případ by se určitě hodil.

Macer Gifford, britský dobrovolník, který se podílel spolu s YPG na osvobození města Manbij k nastalé situaci říká:

„Turecká intervence do Sýrie způsobila mnoho problémů, obzvláště tím, že Turecko je členem NATO. Nemohu bojovat proti tureckým vojákům, kromě smrti riskuji i zajetí a následný trest. Tato situace mě velmi frustruje. Nikdy jsme nečekali, že bychom za náš boj proti ISIS byli nějak oslavováni, ale ta představa, že budeme souzeni a odsouzeni za to, že jsme nasazovali životy v boji proti islámským teroristům je značně děsivá.“ A dodává „Proti Turkům bojovat nebudu, ale proti teroristickým hordám, které postupují s tureckou armádou, bojovat budu. Mám před sebou těžké rozhodnutí, opustím své kurdské přátele a odjedu domů nebo zůstanu a budu kromě smrti riskovat i vězení. Ještě nevím,  jak se rozhodnu, ale představa, že je tady nechám, je pro mě skličující“.

Od samého začátku turecké agrese bylo jasné, že Turkům nejde o boj proti Islámskému státu, ale o boj proti SDF a hlavně proti jednotkám YPG a YPJ. Turci po Kurdech požadují, aby opustili dobyté pozice na západním břehu řeky Eufrat a stáhli se zpět na východní břeh Eufratu. Hlavním cílem Turků je zabránit SDF postupovat dál na západ a spojit západní a východní části Syrského Kurdistánu. 

Autor: Lumír Němec, THOR TACTICAL

Tagy článku