Jak uspět s byznysem v Indii? Neposílat e-maily

Jak uspět s byznysem v Indii? Neposílat e-maily
Popisek: I takhle mnohdy vypadá elektroinstalace v Indii
10 / 09 / 2016, 02:15

Indie patří se svojí více než miliardou obyvatel mezi podnikatelsky mimořádně atraktivní teritoria. Mentalita místních obchodních partnerů i zákazníků však mnohdy dokáže překazit smělé plány západních firem.

I proto si holešovská společnost ELKO EP považuje obchodních úspěchů, které slaví se svojí inteligentní elektroinstalací iNELS i vlastními relé přístroji na tamním trhu. Jen během posledního roku v Indii zvýšila obrat o více než 600 procent.

V Indii neplatí mnohé zvyklosti, které jsou v České republice nebo v jiných evropských zemích zcela automatické. Místní zpravidla nečtou maily, proto je potřeba neustále volat. Stejně tak, není možné se spolehnout na to, že jste si domluvili schůzku, ale je nutné ji znovu potvrdit krátce před jejím začátkem – jinak už na ni pravděpodobně váš protějšek stihl zapomenout. Na druhou stranu, od chvíle, kdy se vám podaří udělat první úspěšný byznys, jsou Indové většinou velmi ochotní a loajální,“ popisuje Boris Kamenický, business development manager společnosti ELKO EP.

Ten společně s majitelem firmy Jiřím Konečným absolvoval v uplynulých letech několik cest do indických metropolí, kde nejprve budovali síť partnerů a zaškolovali místní produktové manažery. Teprve pak se rozhodli s inteligentní elektroinstalací iNELS – která je schopná řídit klimatizaci, osvětlení, vytápění, kamery či multimédia v domácnostech i ve firmách pomocí mobilu nebo tabletu – oslovit zákazníky.

V prvních dvou letech šlo ze strany zákazníků spíš o opatrné oťukávání, v posledních dvou letech však obchodní úspěchy ELKO EP v Indii masivně rostou. „Vyplatilo se nám vsadit na více firem. Nejednali jsme jen s jednou, což se ukázalo jako rozhodující. Protože v Indii víc než kde jinde platí, že není všechno zlato, co se třpytí. Každého z potenciálních partnerů jsme si důsledně prověřovali a vždy jsme chtěli vidět také sídlo firmy a osobně se potkat s majiteli. Tím jsme eliminovali přibližně polovinu uchazečů o partnerství – těch, kteří měli skvěle připravené letáky na drahých papírech a perfektní webovou prezentaci, ale tím jejich kvality v zásadě končily,“ popisuje s úsměvem Boris Kamenický.

Českým firmám pomáhá při vstupu na indický trh také vysoké renomé evropských produktů. Indičtí zákazníci tradičně příliš nedůvěřují čínským výrobcům, proto se v posledních letech část výroby přesouvá přímo na indický poloostrov a prodává se následně jako domácí produkt. Indové také velmi slyší na reference.

To, že mezi naše zákazníky patří Schneider Electric, TE, Hager, Eaton, Siemens nebo Eberle, nám pomáhalo otevřít bránu k partnerům. Samotný byznys v Indii se pak neobejde bez ‚domorodce‘ – člověka, který zná místní mentalitu a má dobré kontakty. Obchodní aktivitu je pak nutné cílit především do čtyř velkých měst, v nichž masivně roste střední třída – tedy Dillí, Bombaje, Bangalore a Chennaie. V tuhle chvíli navíc Indie plánuje výstavbu dalších jedenácti smart cities,“ uzavírá Boris Kamenický.

Z hlediska obchodu slaví ELKO EP největší úspěchy především s moduly iNELS pro klimatizaci, protože Indie je pověstná svým vlhkým a tropickým klimatem. Movitější zákazníci si pak rádi hrají s multimediálními systémy nebo osvětlením, které bývá obvykle mnohem barevnější, než v České republice.

Více informací o společnostech ELKO EP a řešení iNELS naleznete na: www.elkoep.cz a www.inels.cz.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.