Netanjahu kritizoval OSN za její "posedlost" přijímat protiizraelské rezoluce

Netanjahu kritizoval OSN za její &quote;posedlost&quote; přijímat protiizraelské rezoluce
Autor: Screenshot YouTube
23 / 09 / 2016, 10:00

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v projevu před Valným shromážděním OSN řekl, že v izraelsko-palestinském konfliktu nejde o židovské osady, nýbrž o upírání práva na vlastní stát Izraeli, který už existuje.

New York 22. září (ČTK) - Netanjahu využil projevu palestinského vůdce Mahmúda Abbáse, který hovořil také dnes a mimo jiné řekl, že by se Británie měla omluvit za Balfourovu deklaraci, kterou v roce 1917 přiznala Židům právo na stát na území tehdejší mandátní Palestiny.

Abbás varoval, že pokud bude Izrael pokračovat v budování osad na Západním břehu Jordánu, zničí to naději na vytvoření Palestiny. „Izrael pokračováním kolonizace ničí to, co zbývá z možnosti řešit problém vytvořením dvou států s hranicí z roku 1967," řekl s odkazem na územní stav před arabsko-izraelskou válkou v roce 1967. Izrael tehdy obsadil Západní břeh Jordánu, Pásmo Gazy a východní Jeruzalém a stáhl se zatím jen v Pásma Gazy. Zdroj: eurozpravy.cz

Netanjahu toho využil jako příkladu, že Palestinci ustrnuli v minulosti. Řekl, že je připraven obnovit mírové rozhovory a že otázka židovských osad musí být řešena v těchto rozhovorech. Není prý ale připraven vyjednávat o právu Izraele na vlastní stát. Palestinské vedení podle něj žije v minulosti, protože ani téměř 70 let po vzniku Izraele se s jeho existencí nesmířilo. "Jediné osady, o nichž jde Palestincům, jsou Tel Aviv a Haifa," řekl Netanjahu.

Premiér kritizoval palestinskou společnost, která podněcuje k násilí, a použil k ilustraci výčet denních aktivit palestinského chlapce. Podle Netanjahua se od rána ve škole, po odpolední aktivity a debatu na facebooku setkává s oslavou těch, kteří v minulosti pozabíjeli Izraelce. Svůj den končí otázkou matce, co se stane, když také zabije a skončí v izraelské věznici. Matka ho údajně ujistí, že palestinská samospráva bude vyplácet rodině stovky dolarů a až se hoch dostane z vězení, bude zaměstnán u samosprávy.

Ulpívání Palestinců v minulosti Netanjahu ironizoval slovy, že to by pak museli soudit nejen Británii za její diplomatické rozhodnutí staré 100 let, ale také biblického Abraháma za to, že si před 4000 lety koupil pozemky v Hebronu.

Abbásovi vzkázal, aby místo výtek vyslovovaných na půdě OSN přijel promluvit do izraelského parlamentu a že on sám rád vystoupí v parlamentu v Ramalláhu.

Na začátku projevu Netanjahu kritizoval OSN za její "posedlost" přijímat protiizraelské rezoluce. Ujistil přítomné diplomaty, že se to změní "rychleji, než si myslí", protože s Izraelem spolupracuje stále více států na poli inovací, rozvědek nebo technologie získávání vody. Ke spolupráci s Izraelem v oblasti "bezpečnosti a míru" Netanjahu vyzval také arabské státy.

"Poprvé za mého života mnoho států z naší oblasti uznává, že Izrael není jejich nepřítel, ale spojenec. Naším společným nepřítelem je Írán a Islámský stát, našimi společnými cíly blahobyt a mír," řekl Netanjahu.

Palestinské radikální hnutí Hamas a separatistická organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) působící na Srí Lance by měly být odstraněny ze seznamu teroristických organizací, který sestavila Evropská unie. Ve svém doporučení to uvedla generální advokátka Soudního dvora Evropské unie Eleanor Sharpstonová. Důvodem je prý skutečnost, že vlády členských zemí EU neposkytly dostatečné důkazy o tom, že se tyto skupiny podílejí na teroristických útocích. Rozhodnutí Sharpstonové není závazné, soudní dvůr se ale jejími doporučeními většinou řídí. Zdroj: ceskatelevize.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace