Sedm věcí, na které nezapomenout při zazimování chalupy

Sedm věcí, na které nezapomenout při zazimování chalupy
24 / 09 / 2016, 11:45

A je to tu zase. Blíží se zima a chalupu je potřeba zabezpečit tak, abychom ji s příchodem jara nenašli vykradenou. Prakticky celou zimu bude bez dozoru a tak je potřeba myslet trochu jinak, než když třeba jen opouštíme dům před dovolenou.

Při zazimování chalupy je potřeba se na chvíli vcítit do zloděje. Kudy by se mohl dostat do chalupy? Čím rozbije okno nebo dveře? A co by si mohl odnést? Pokud na tomto zapracujete a odpovědi na všechny otázky nakonec budou negativní, máte vyhráno.

1. Zamykejte nejen vchod, ale i v chalupě

Zamykáte vchod do chalupy? Nejspíš se nenajde nikdo, kdo řekne ne. Ale co zamykání dveří uvnitř? „Na to už tolik lidí nemyslí, zloději to přitom může dost zkomplikovat život. Proto je lepší zamknout i všechny dveře v chalupě,“ doporučuje Jan Hrnčíř, bezpečnostní expert společnosti ASSA ABLOY, která vyrábí známou značku FAB. A to samé platí u branky či vrat, i ty opatřete dobrým zámkem a zamkněte.

2. Odvezte cennosti

Máte na chalupě drahé věci? Odvezte je pryč. Když už se k vám zloděj vloupá, škoda bude jen na dveřích nebo rozbitém oknu. Když nebude mít co vzít, tím lépe pro vás.

3. Nebojte se pořádných dveří a zámků

Řada zlodějů se přes kvalitní zabezpečení nedostane. Kvalitní zámky dnes odolají vrtání i vytrhávání, bezpečnostní dveře zase vydrží i údery sekerou a další hrubé způsoby. „Dobré zabezpečení může fungovat i tak, že zloděje zkrátka odradí, o nic se nepokusí a půjde dál,“ říká Jan Hrnčíř.

4. Odstraňte předměty, které může zloděj využít

Máte u chalupy žebřík? Pryč s ním. „I když máte spodní patro zabezpečené, na oknech mříže, zloděj vezme váš žebřík a do chalupy se dostane bez problémů oknem v patře,“ pokračuje Hrnčíř z ASSA ABLOY. A platí to i o dalších věcech – nejrůznější lopaty nebo krumpáče, to všechno zloděj může využít. Takže šup s tím třeba do kůlny pod pořádný zámek.

5. Jeďte se na chalupu podívat i v zimě

Nemáte to na chalupu úplně daleko? Jeďte se tam přes zimu podívat a všechno zkontrolovat. Pokud je sníh, vyházejte ho. Když pak přijde zloděj, bude mít pocit, že na chalupě někdo je, a nejspíš se o nic nepokusí. „Pokud to ale máte daleko, zkuste se domluvit se sousedy, ať chalupu občas zkontrolují a třeba vyšlapou cestičku k brance a vchodu,“ doporučuje Hrnčíř.

6. Využijte elektroniku

Popřemýšlejte, zda by se vám nevyplatilo nainstalovat elektronické zabezpečovací zařízení. Takový alarm totiž může zloděje od vloupání spolehlivě odradit. Pokud máte na chalupě starožitnosti a další cennosti, které nejdou jen tak odvézt, napojení na centrální pult ochrany vám může přes zimu zajistit klidný spánek.

7. Poraďte se se zámečníkem

Stále tápete a nejste si jistí, jaké zabezpečení zvolit a jak se před zloději bránit? Vydejte se pro radu ke zkušenému zámečníkovi. „Doporučuji celý objekt a přístupové dveře vyfotit, zajít k certifikovanému zámečníkovi a ten vám podle fotky řekne, jaké kování a zámek pořídit, abyste riziko vykradení snížili na minimum,“ radí Jan Hrnčíř.

Další tipy a doporučení najdete na webu www.fab.cz nebo www.nenechtesevykrast.cz.

TIP: Ocelový řetěz YALE

Tento extra pevný řetěz najde na vaší chatě či chalupě široké uplatnění. Zamknete s ním nejen vrata či branku, ale také s ním zabezpečíte zahradní techniku nebo kola v kůlně či garáži. Kalený ocelový řetěz s textilním návlekem totiž jen tak někdo nepřeřízne ani nepřestřihne. Vzhledem k tomu, že je vysoce odolný vůči povětrnostním vlivům, je vhodný i do venkovních prostor. Doporučujeme k němu pořídit visací zámek YALE nebo FAB, které nejsou součástí balení. Zámek FAB lze dokonce sjednotit s dalšími zámky na chalupě (např. od vrat, garáže, kůlny atd.), a mít tak na všechno pouze jeden klíč.

Délka třmenu: 900 mm

Cena: 440 Kč (průměr třmenu: 8 mm)
            540 Kč (průměr třmenu: 10 mm)

 

TIP: Visací zámek YALE

Zahradní technika pod zámkem!

Také si uklízíte sekačku, pilu nebo gril do zahradního domku či kůlny? Pak je rozhodně nezapomeňte řádně zabezpečit! Masivní visací zámek YALE od společnosti ASSA ABLOY odolá všem zlodějským technikám. Je vyroben z pevné mosazi a povrch navíc upraven tak, že mu nevadí ani déšť či sníh.

Cena: 532 Kč

www.fab.cz

 

 

 

 

 

 

Tagy článku