Úsvit: Zakážeme burku a nikáb. Bezpečnost je nejdůležitější

Úsvit: Zakážeme burku a nikáb. Bezpečnost je nejdůležitější
04 / 10 / 2016, 14:00

Obdobný zákaz zakrývání obličeje jako ve Francii platí i v Belgii, Bulharsku, Nizozemsku, a také se právě nyní schvaluje ve Švýcarsku.

Předsednictvo strany Úsvit dnes zadalo zpracování zákona o zákazu skrývání obličeje ve veřejném prostoru. Tento zákon tak jednoznačně zakáže nošení burek a nikábů. Primárně se tím bude předcházet nebezpečí, které vyplývá z neidentifikovatelnosti pachatele trestných činů, kteří si zakryjí obličej.

„Při vypracování tohoto zákona je kladen maximální důraz na soulad s ústavou. Proto jsme výslovně zadali, aby se do české legislativy transponoval zákon francouzský, který zakazuje skrývání obličeje ve veřejném prostoru a který obstál i před soudem pro lidská práva ve Štrasbourku, kde si na něj stěžovala praktikující muslimka,“ řekl k návrhu předseda strany Miroslav Lidinský.

„Chceme tím jasně vzkázat, že je pro nás jasně důležitější bezpečnost naší země než nošení ostentativních symbolu ofenzivního islamismu jako jsou burka nebo nikáb. Zatímco jejich nošení v některých zaostalých islámských oblastech může být místní tradicí, pro Českou republiku to nikdy platit nesmí. Stejně jako všude ve svobodném světě, tak i pro ČR platí neslučitelnost islamismu vyjádřený zahalováním obličeje se základním požadavky života ve společnosti. My vždycky budeme upřednostňovat naše pravidla a naše zvyky,“ dodal k připravovanému návrhu zákona Lidinský.

Bulharsko schválilo zákaz nošení burek na veřejnosti. Evropané je odmítají, muslimové protestují

Jan Zilvar, tiskový mluvčí

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.