Havířov zvýší bezpečnost v dalších školách, investuje milion

Havířov zvýší bezpečnost v dalších školách, investuje milion
05 / 10 / 2016, 04:15

Přibližně milion korun chce Havířov na Karvinsku v letošním roce investovat do instalace zabezpečovacích systémů v objektech základních a mateřských škol.

Havířov (Karvinsko) 4. října (ČTK) - Video zvonky nebo bezpečnostní kamery by měly zvýšit bezpečí a omezit přístup nežádoucích osob, řekla dnes ČTK mluvčí havířovského magistrátu Jana Dybová.

Zabezpečení by se mělo objevit na základních školách 1. máje, Mládežnická, Selská a Žákovská a mateřských školách E. Holuba a Petřvaldská. Bezpečnostměsto podpoří také v Základní škole M. Kudeříkové a mateřských školách U Topolů a Místní.

České školy si vzaly ponaučení ze žďárské tragédie. Zabezpečují se proti nevítaným návštěvníkům

V roce 2012 zaútočila v Havířově psychicky nemocná žena na vychovatelku z družiny v Základní škole Moravská. Do školy se tehdy dostala dveřmi, kterými do jídelny přicházeli pro oběd senioři. Vychovatelku pobodala a jako rukojmí si pak vzala sedmiletou školačku, kterou se policii podařilo osvobodit. Svůj čin zopakovala o dva roky později ve Žďáru nad Sázavou, kdy zabila šestnáctiletého studenta a zranila dvě dívky.

V následujícím roce po útoku v Havířově začalo město do škol instalovat systémy na kontrolu vstupů. Tehdy město bezpečnostní zařízení pořídilo do pěti zařízení včetně ZŠ Moravská a investovalo do něj asi 230.000 korun, o rok později přibylo v dalších deseti základních a mateřských školách, náklady byly 900.000 korun. V letošním roce už byl video zvonek umístěn například v mateřské škole Přímá, zabezpečení vyšlo na 108.000 korun.

Třetí ročník konference BEZPEČNÁ ŠKOLA 2017 se uskuteční dne 25. května 2017 v prostorách Národní technické knihovny v Praze 6.

Havířov je zřizovatelem 17 základních, 20 mateřských škol a střediska volného času Asterix. "Budovy vzdělávacích zařízení jsou po příchodu dětí zabezpečeny různým způsobem - kamerovým systémem, vrátným, zvonkem s "bzučákem" nebo elektronickými kartami. Všechny objekty jsou elektronickým zabezpečovacím systémem napojeny na pult centralizované ochrany při městské policii," uvedla Dybová.

Karlovarský kraj chce zabezpečit školy proti vniknutí cizích lidí

Tagy článku