Putin nařídil ruským elitám, aby se jejich děti vrátily ze Západu zpět do Ruska

Putin nařídil ruským elitám, aby se jejich děti vrátily ze Západu zpět do Ruska
12 / 10 / 2016, 12:45

Ruský prezident Putin údajně vyzval ruské politiky, jejichž děti studují na západních univerzitách, aby je ze škol odhlásili a poslali co nejdříve zpět do Ruska.

Současně jim nařídil, aby se vrátili i jejich příbuzní, kteří žijí na Západě. Informaci zveřejnily britské deníky dailymail.co.uk nebo dailystar.co.uk

Státním úředníkům na vysokých postech bylo údajně nařízeno, aby "okamžitě vyzvedli svoje děti ze škol, bez ohledu na to, že neskončil školní rok". Nařízení platí pro administrativní zaměstnance, šéfy regionů, zákonodárce na všech úrovních státní správy a zaměstnance veřejných korporací. Kdo výzvy neuposlechne, u toho "bude ohrožen jeho kariérní postup."

Britská média spekulují o tom, zda se nejedná o přípravu před zahájením další světové války, ale jak zmiňuje ruský server znak.com jednalo se v posledních několika měsících o zhruba pět vysokých úředníků Putinovy administrativy. Podle serveru bylo toto nařízení vydáno v souvislosti s několika skandály, kdy byly děti ruské politické elity vzdělávány na zahraničních vysokých školách, zatímco jejich rodiče v televizi hovořili o vlastenectví a "obklopení Ruska nepřáteli". Alexej Navalnyj už v roce 2012 uvedl na svém blogu, že tři dcery místopředsedy Státní dumy Sergeje Železňaka studují v zahraničí, stejně jako syn senátorky Eleny Mizulinové. A podobných případů je mnohem víc, například dcera ruského ministra zahraničí Lavrova vyrůstala a studovala v USA a po svém návratu mluvila "s dialektem".

Politolog Vitalij Ivanov se domnívá, že za nařízením je fakt, že "Vzdělávání dětí ruských elit v zahraničí je předmětem neustálých stížností a výsměchu proti Putinovu režimu."  

Politolog Stanislav Belkovsky se zase domnívá, že podobná doporučení povedou s ještě větší pravděpodobností k odlivu politiků od centralistické ruské vlády a spatřuje v tom podobné znaky, jako když turecký prezident Erdogan kvůli pokusu o převrat zakázal  tureckým vědcům vycestovat do zahraničí. "Na jedné straně je to vše součástí balíčku opatření pro přípravu elit k nějaké "velké válce", i když nejspíše konvenční, na druhou stranu je to další rána pro jednotu mezi Putinem a jeho vlastními elitami."  

Kreml před několika dny jednostranně pozastavil platnost několika smluv o jaderném odzbrojení a 3. října nařídil ruský prezident Putin pozastavit dohodu se Spojenými státy o likvidaci plutonia. Podle Moskvy jde o reakci na počínání Washingtonu, kterým se Rusko cítí ohroženo. Ministr zahraničí Sergej Lavrov následně ujistil, že Rusko neodstupuje od závazků týkajících se jaderného odzbrojení. Vztahy mezi oběma velmocemi se prudce zhoršily po předloňské ruské anexi Krymu, na kterou Západ reagoval uvalením sankcí. Zdroj: lidovky.cz

Ruský prezident také zrušil plánovanou cestu do Paříže, poté co mu jeho francouzský protějšek François Hollande nabídl jednání jen o Sýrii. V pondělí se totiž Hollande nechal slyšet, že požádá mezinárodní soud v Haagu o vyšetření válečných zločinů, kterých se podle Francie dopouští Rusko v syrském Aleppu. 

Bezprecedentní zrušení státní návštěvy tak blízko před jejím zahájením je podle ruského analytika Fjodora Lukjanova "závažným krokem... připomínající studenou válku. A je to součástí zvyšujícího se napětí mezi Ruskem a Západem a Ruskem a NATO." Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku