Přes ostré protesty Izraele dnes Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) přijala rezoluci k památkám ve východním Jeruzalému.
Paříž (ČTK)- Text navrhly arabské země a podle Izraele dokument opomíjí tisíciletý vztah Židů k Jeruzalému. Izrael hned poté, co spornou rezoluci schválil minulý týden příslušný výbor UNESCO, přerušil spolupráci s touto organizací OSN.
Text navržený Alžírskem, Egyptem, Libanonem, Ománem, Katarem a Súdánem při hlasování ve výboru 13. října získal 24 hlasů, zatímco šest delegací bylo proti a 28 se zdrželo. Česká republika ve výboru zastoupena není. Dnes na plenárním zasedání členských zemí v pařížském sídle UNESCO podle agentury AFP nikdo nepožádal o diskusi k rezoluci, která tak byla automaticky přijata bez hlasování.
Palestinci se po schválení rezoluce otevřeně radovali. "Rezoluce připomíná, že Izrael je ve východním Jeruzalému okupační velmocí, a žádá ho o zastavení tohoto zneužívání moci," řekl novinářům představitel palestinské mise při UNESCO.
Nová rezoluce s názvem Okupovaná Palestina používá pro místa v jeruzalémském Starém městě pouze arabské názvy a kritizuje Izrael za "provokativní kroky, které narušují posvátnost a nedotknutelnost" oblasti.
Izraelci a mnoho Židů po celém světě považují krok UNESCO za další příklad protiizraelských nálad v OSN, kde jsou Izrael a jeho spojenci v početní menšině oproti arabským zemím a jejich příznivcům.
"Po ostudném rozhodnutí členů UNESCO, kteří se rozhodli popřít historii a ignorovat tisícileté židovské vazby na Jeruzalém a Chrámovou horu, jsem oznámil izraelským zástupcům UNESCO, že přerušujeme veškeré profesionální kontakty s touto mezinárodní organizací," uvedl již po hlasování výboru izraelský ministr školství Naftali Bennett.
Chrámová hora je předmětem letitých sporů mezi Izraelci a Palestinci. Nacházejí se tam dvě významné mešity, v minulosti tam ale býval i židovský chrám. Právě kvůli posvátným místům v této části Jeruzaléma se před rokem rozhořela vlna násilností mezi Izraelci a Palestinci, která má již přes 250 obětí.
Výkonný ředitel Mezinárodního křesťanského velvyslanectví v Jeruzalém, Dr. Jürgen Bühler, zveřejnil 15. 10. 2016 následující prohlášení (zdroj: eretz.cz)
"Jsme konsternováni další skandální rezolucí, kterou přijala organizace UNESCO a která popírá jakékoli židovské vazby ke svatým místům v Izraeli, včetně Chrámové hory.
Rezoluce vynechává názvy židovských posvátných míst, která označuje pouze jejich alternativními muslimskými názvy. Nejde o nic jiného než o snahu přepsat historii a popřít 4000 let židovské a 2000 let křesťanské identity těchto míst. Jako křesťané jsme hluboce znepokojeni tím, že text přijatý mezinárodním orgánem se snaží vymazat jakékoli vazby židů a křesťanů k těmto svatým místům.
Je to urážka dvou miliard křesťanů na celém světě, kteří dobře vědí, že Ježíš jako zbožný Žid pravidelně chodil do Chrámu, který na onom místě stál, a plný horlivosti potvrzoval jeho poslání být „domem modlitby pro všechny národy“.
Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém v těchto dnech vítá na 5000 křesťanů z téměř 100 zemí světa, kteří se v Jeruzalémě účastní křesťanské oslavy biblického svátku stánků. Jejich přítomnost v tomto městě, kde si připomínají židovský svátek, je dokladem historické kontinuity mezi židovstvím a křesťanstvím a zvláštního významu, jaký má Chrámová hora nejen pro židy, ale také pro křesťany. Jménem těchto křesťanských poutníků a dalších milionů věřících na celém světě, které zde reprezentují, potvrzujeme izraelské veřejnosti: uznáváme úctu, kterou máte k Jeruzalému a k Chrámové hoře, a budeme vám stát po boku v úsilí bránit tato historická místa v Izraeli před podobnými útoky. Můžete si být jisti, že na Jeruzalém nezapomeneme!
Česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví (ICEJ ČR) se plně přihlašuje k textu výše uvedeného Prohlášení"