Evropská rada nařídila identifikaci nelegálních migrantů

Evropská rada nařídila identifikaci nelegálních migrantů
21 / 10 / 2016, 11:15

Do další fáze boje s nelegálním přistěhovalectvím vstoupila Evropská rada.

Z jejího nařízení budou muset státy nelegálním přistěhovalcům pro návrat do země původu vydat jednorázové průkazy s razítkem a identifikací nelegálního migranta. Informaci zveřejnil server ceska-justice.cz s odvoláním na webové stránky Rady EU.

Evropská rada o nařízení rozhodla minulý týden. Vybavování nelegálních přistěhovalců standardizovanými pasy na jednu cestu do země původu musí každý členský stát Evropské unie zajistit obratem od zveřejnění nařízení. Kontrola dodržování se odehraje do dvou let.

V Německu se před úřady skrývá až půl miliónu ilegálních přistěhovalců bez dokladů

Opatření EU jako klíčové chválí slovenský ministr vnitra a předsedající Rady Robert Kaliňák: „Díky svým posíleným prvkům je jednotný evropský cestovní doklad jedním z klíčových opatření, které může přispět k účinnému navracení státních příslušníků třetích zemí. Jako praktický krok je nyní zásadní navázat kvalitní spolupráci se zeměmi původu."

Z nařízení ovšem nevyplývá, jak takové povinné vydávání jednotných pasů s razítkem konkrétně změní systém návratů v EU nezákonně pobývajících osob: „Evropský cestovní doklad pro návrat je platný pro jednu cestu až do okamžiku příjezdu do třetí země návratu státního příslušníka třetí země, na nějž se vztahuje rozhodnutí o navrácení vydané členským státem,“ uvádí se v nařízení, jehož přílohou je vzor nového průkazu nelegálního migranta.

Státy na celém světě se před imigranty opevňují. Výstavba pohraničních plotů a zdí vzrostla o 250 procent

Podle oficiálního stanoviska Rady však vydání pasu nelegálním přistěhovalcům omezí byrokracii a povede k uznání tohoto dokladu zeměmi původu migrantů: „Posílené bezpečnostní prvky a technické specifikace nového cestovního dokladu usnadní jeho uznávání ze strany třetích zemí a urychlí navracení osob v rámci dohod o zpětném přebírání osob či jiných ujednání uzavřených EU nebo členskými státy se třetími zeměmi.Nový cestovní doklad rovněž omezí administrativní a byrokratickou zátěž a délku správního řízení nezbytného pro zajištění návratu a zpětného převzetí neoprávněně pobývajících státních příslušníků třetích zemí,“ uvádí se k této záležitosti.

Frontex má chránit hranice EU, což se příliš nedaří. A tak funguje jako cestovní agentura

Celý text zde.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace