Lhůta pro ohlašování přepravy výbušnin se asi zkrátí na hodinu

Lhůta pro ohlašování přepravy výbušnin se asi zkrátí na hodinu
Autor fotografie: Pixabay
21 / 10 / 2016, 18:30

Lhůta pro ohlašování přepravy výbušnin se asi až na jednu výjimku zkrátí z jednoho dne na jednu hodinu. Změnu má přinést novela, kterou dnes schválila Sněmovna. Poslanci ve vládní předloze, kterou nyní dostane k projednání Senát, provedli jen drobné úpravy.

Praha 21. října (ČTK) - Dosud musí podnikatelé policii ohlašovat přepravu výbušnin alespoň 24 hodin před jejím uskutečněním a nejpozději do 12:00 posledního pracovního dne před jejím uskutečněním. Lhůta 24 hodin nově zůstane zachována pro dovoz výbušnin do ČR vozidly bez zařízení, které umožní sledování jejich polohy. V ostatních případech má nově stačit hodina, a to například i pro přepravu výbušnin nespotřebovaných při trhacích pracích.

Český báňský úřad (ČBÚ), který novelu připravil, změnu odůvodňuje technickým vývojem. Podle úřadu dokáže policie díky novým technologiím zajistit ochranu už ve zkráceném čase. Podle úřadu tak bezpečnost ohrožena nebude.

Předkládaný materiál počítá naopak s prodloužením doby, po kterou budou muset organizace, které s výbušninami nakládají, vést k jednotlivým výbušninám evidenci. Nově ji stanovuje na deset let ode dne získání místo dosavadních tří roků. I zde je podle úřadu důvodem technický vývoj, většina podnikatelů už totiž nevede evidenci v papírové formě.

Novela také upravuje zacházení s neznačkovanými plastickými výbušninami. Dotčené organizace budou smět zacházet jen s takovými plastickými trhavinami, které obsahují detekční látku. Výjimka bude platit například jen pro kriminalistické účely, výcvik v detekci trhavin nebo pro vědecký výzkum. K tomu ale bude zapotřebí povolení Českého báňského úřadu.

S případem z Vrbětic na Zlínsku, kde loni vybuchly dva sklady s vojenským materiálem včetně munice, novela podle úřadu souvisí pouze okrajově.

Tagy článku