Trump vede nad Clintonovou. Program s umělou inteligencí předpovídá jasné vítězství Trumpa

Trump vede nad Clintonovou. Program s umělou inteligencí předpovídá jasné vítězství Trumpa
01 / 11 / 2016, 14:30

Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump o jeden procentní bod vede nad svou demokratickou sokyní Hillary Clintonovou. Vyplývá to z aktuální ankety televize ABC News a listu The Washington Times.

Washington (ČTK) - Naposledy byl Trump v čele této sondáže v květnu, kdy měl náskok dvou procentních bodů. Průzkum k nynějšímu výsledku upozorňuje, že rozdíl mezi kandidáty je natolik těsný, že je v rámci statistické chyby. V sondáži 46 procent oslovených pravděpodobných voličů prohlásilo, že dají hlas Trumpovi, 45 procent respondentů podpořilo Clintonovou. Při stejných průzkumech provedených k 28. a 29. říjnu byl procentní výsledek stejný, ale ve prospěch někdejší první dámy, v sondáži ze 27. října vedla Clintonová se 47 procenty o dva procentní body. Průzkum, který byl zveřejněn dnes, vychází ze stavu veřejného mínění k 30. říjnu.

Anketu ABC News/The Washington Times dlouhodobě vedla Clintonová. Trump ji naposledy dokázal porazit v květnu, kdy již měl republikánskou nominaci prakticky jistou, zatímco Clintonová stále čelila stranické konkurenci v podobě Bernieho Sanderse, který se odmítal vzdát.

Trump má nad Clintonovou také náskok v počtu skalních příznivců, a to o osm procentních bodů. V anketě mezi Trumpovými voliči 53 procent z nich prohlásilo, že jsou svou volbou velmi nadšení. O Clintonové takto hovořilo 45 procent oslovených voličů demokratky. Trump nad Clintonovou v podílu nadšených voličů s výjimkou konce října dlouhodobě vede.

Průzkum vedle statistické odchylky upozornil i na to, že nynější výsledek není možné brát jako očekávanou předpověď skutečného výsledku. Jako příklad zmínil srovnatelnou sondáž z roku 2012, kdy republikán Mitt Romney vedl nad nyní dosluhujícím demokratickým prezidentem Barackem Obamou o jeden procentní bod, nakonec ale prohrál. Podobná situace nastala i v roce 2004, kdy průzkum veřejného mínění týden před volbami o jeden procentní bod upřednostnil demokratického kandidáta Johna Kerryho, zvítězil však republikán George Bush mladší.

Podle softwaru s umělou inteligencí MogIA, který byl vyvinutý Sanjivem Raiem, indickým zakladatelem start-upu Genic.ai, by se však měla Clintonová skutečně obávat o vítězství v prezidentských volbách.

Jeho software zpracovává 20 miliónů datových bodů ze sociálních sítí Google, Facebook, Twitter a YouTube v USA a následně tyto informace analyzuje a vytváří nejpravděpodobnější výsledky. Podle jeho předpovědi má v prezidentských volnách vyhrát právě Donald Trump. 

Systém umělé inteligence byl vytvořen již v roce 2004, a po celou dobu se učí z vlastních chyb a na základě reakcí na sociálních sítích správně předpověděl výsledky demokratických a republikánských primárek. Podle něj předstihl Trump v oblíbenosti Baracka Obamu  v roce 2008, kdy byl zvolen americkým prezidentem, a to o plných 25 procent.

Rai uvedl pro americkou stanici CNBC, že "Pokud Trump prohraje, bude to poprvé odporovat výsledkům dat zpracovaných softwarem na internetu za posledních 12 let." Současně ale upozorňuje, že za tuto dobu přibylo na sociálních sítích a především na Twitteru mnohem víc uživatelů, u nichž tweety ještě nemusí znamenat, že Trumpa podporují.

 

Tagy článku