Interpelační palba: Sobotka mlží o afghánském násilníkovi z Bulovky. Je to ilegál?

Interpelační palba: Sobotka mlží o afghánském násilníkovi z Bulovky. Je to ilegál?
11 / 11 / 2016, 10:45

Přestože 19letý Afghánec sedí v tuto chvíli ve vyšetřovací vazbě, případ má stále mediální dohru.

Na čtvrtečních interpelacích Poslanecké sněmovny odpovídal premiér Bohuslav Sobotka na dotaz koaličního poslance Zdeňka Soukupa týkající se pokusu o znásilnění sestřičky v nemocnici na Bulovce mladíkem z Afghánistánu

Otazníky se množí kolem jistého imigračního programu, do kterého měl být cizinec zařazen. Mluvčí ministerstva vnitra, na dotazy novinářů, zda se žadatel o azyl do země dostal ilegálně, popřípadě jakým způsobem, odmítl jakkoliv vyjádřit. 

Na stránkách Ministerstva vnitra ČR je uvedeno: "V médiích se objevily informace o pokusu znásilnění zdravotní sestry na Bulovce. Znásilnění se dle médií měl dopustit Afghánec, který měl do ČR přicestovat v rámci migračního programu. Ministerstvo vnitra sděluje, že osoby s touto státní příslušností nejsou na seznamu zemí, které by byly určené pro relokace či přesídlování do ČR. „Žádný Afghánec se na území České republiky v rámci kvót nenachází,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec.

Podle soudce obvodního soudu pro Prahu 8 Petra Nováka měl zadržený sice u sebe doklady prokazující jeho věk, nicméně soud má i tak pochybnosti o jeho stáří „Mně připadá fyzicky starší. O jeho pravém věku mám pochyby,“ uvedl pro Parlamentnílisty.cz Novák.

Nebývá zvykem, aby koaliční poslanec interpeloval vládu, nicméně člen ANO Zdeněk Soukup se pokusil pod tlakem veřejnosti vnést trochu světla do případu.

„Obrací se na mne nemálo lidí, kteří poukazují na to, že vláda nikdy o podobných programech neinformovala, snad s výjimkou pokusu o přesídlení několika syrských rodin, kdysi dávno, z rodin křesťanů. Pokládám za svou povinnost položit vám nejčastější otázky z mailů, které dostávám, a není jich málo. Za prvé: Můžete něco říci o tom imigračním programu?“ tázal se premiéra Sobotky zakladatel sněmovní Platformy na obranu evropských hodnot.   

Sobotka poslanci potvrdil, že osoby s touto státní příslušností, tzn. Afghánci, nejsou na seznamu zemí, které by byly určené pro relokace nebo přesídlování do České republiky. „Takže žádnými programy, které by se týkaly relokací, přesidlování v souvislosti s řešením migrační krize, tzn. těmi dvěma programy, které jsou realizovány v souvislosti s řešením migrační krize, neprochází Afghánci,“ uvedl doslova Sobotka. Podle něj těmito programy prošlo několik jednotlivců, ale byli to lidé ze Sýrie eventuálně z Eritrey. 

Odpověď premiéra však Soukupa zcela neuspokojila, a tak se jal položit doplňující otázku tzv. natvrdo „ Logicky nabízí. To znamená, že to byl nelegální migrant?“ konfrontoval předsedu vlády, který však nebyl na tento dotaz připraven.  

„Já musím říct, že nejsem vyšetřovatelem této kauzy…Ale mohu vám slíbit, že se obrátím písemně na pana ministra vnitra a požádám o informaci, jestli byla ověřena identita této osoby a jestli může poskytnout nějaké další doplňující informace…. v tuto chvíli skutečně nemám žádné další podrobnosti k dispozici,“ uzavřel Sobotka. 

V podstatě se stejnou interpelací se na premiéra obrátila poslankyně Olga Havlová Úsvit a předseda SPD Tomio Okamura.

Soudy poměrně běžně v případech, že se jedná o cizince, ukládají k trestu odnětí svobody také trest úředního vyhoštění, které může být i na dobu neurčitou. Na našem území se však nachází rodina obviněného Afghánce a soud by měl zvažovat v rámci trestu vyhoštění také dopady na nutnost zachovat sloučení rodiny. 

Autor: Jan Blažek

Tagy článku