Není terorista jako terorista

Není terorista jako terorista
19 / 11 / 2016, 21:45

KOMENTÁŘ

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas, jména dvou mladých Čechů, které dnes zná celý svět. Oba byli tureckými orgány zadrženi na tureckých hranicích a obviněni z podpory terorismu, ba co hůř, jsou obviněni i z poskytování zbraní teroristům.

V případě uznání viny a odsouzení jim hrozí mnohaleté vězení v tureckém žaláři. Až potud by se to mohlo zdát v pořádku, podpora teroristů je skutečně odsouzeníhodná všude na světě, a je potřeba proti ní bojovat. Problém je ovšem v tom, kdo jsou oni „teroristé“, které tito dva podporovali.

Nepodporovali teroristy z Islámského státu, jak by si mnozí mohli myslet. Podporovali kurdské milice YPG a YPJ, které jsou páteřní silou v boji právě proti Islámskému státu na území Sýrie a Iráku. Tyto milice tvoří hlavní sílu v SDF (Syrská demokratická armáda), která je oficiálně podporována silami NATO.

Jsem terorista

Na území Sýrie v současné době působí speciální jednotky USA, Velké Británie, Francie a neoficiálně tam působí i Němci. Hlavní činnost těchto jednotek nespočívá v přímých střetech s nepřítelem, ale právě ve výcviku a podpoře sil SDF, tedy i jednotek YPG a YPJ. Na koaličních náletech, které podporují SDF, se podílejí i další státy NATO. Z pohledu turecké logiky tedy všichni tito koaliční vojáci jsou teroristé, a měli by být zatčeni a odsouzeni. A co vlády, které tuto podporu YPG odsouhlasily? Samozřejmě jsou také teroristé a měly by být hnány před soud.

Markéta a Mirek tedy podporovali teroristy, které podporuje i NATO. Na rozdíl od vojáků tam však nebyli oficiálně vysláni vládou, ale snažili se pomoci na vlastní pěst. Kdyby se snažili o oficiální podporu české vlády, tak by měli smůlu. Česká vláda Kurdské milice v Sýrii nepodporuje, protože by se to nelíbilo Turkovi, a my si přece nemůžeme dovolit projevit vlastní názor. Anebo možná i můžeme, ale nemáme kuráž. My raději tiše počkáme, až jak se situace vyvine, a pak se přikloníme k té straně, kde to pro nás bude výhodnější a tak, abychom se nikoho nedotkli. Vyjádříme politování nad osudem dvou mladých lidí, ale na druhou stranu zdůrazníme, že si za to vlastně můžou sami. Měli zůstat v davu, zařadit se mezi stádo poslušných ovcí a ne pokoušet se pomáhat tam, kde to není v zájmu vlády České republiky.

Je mi smutno z názorů, které se objevují v médiích i na internetu, když se o obou mladých lidech mluví jako o bláznivých idealistech, kteří ani nevědí, co udělali. Samozřejmě, že musí být trochu „nenormální“, jinak by se těžko vydali do oblasti zmítané válkou. Na druhou stranu by bylo dobré si uvědomit, proč tam jeli. Nechtěli vydělávat peníze, ale chtěli pomáhat lidem, kteří pomoc potřebují, a na které kašleme. Chtěli pomáhat v boji proti Islámskému terorismu, tedy proti zrůdám, které jsou ve jménu své šílené víry odhodláni zabíjet a vraždit kdekoliv na světě. Třeba i u nás. 

Jejich obvinění je naprosto nesmyslné a každý, kdo se o situaci v Sýrii zajímá, to ví. Zbraní je v té oblasti obrovské množství a lehké zbraně, byť v malé míře, poskytují jednotkám SDF, tedy i jednotkám YPG, koaliční spojenci NATO.

Markétu znám osobně a nikdy na mě nepůsobila jako obchodník se zbraněmi. Jak by se k nim také dostala? Chtěla pomáhat Kurdům s humanitární pomocí, jejím snem bylo přivézt do této oblasti polní nemocnici. K tomuto cíli také napnula všechny své síly. Se svými aktivitami se netajila a veřejně vystupovala na podporu Kurdů.

A toto se jí také stalo osudným. Turci velmi bedlivě pozorují každého, kdo veřejně podporuje Kurdy, a snaží se monitorovat činnost a pohyb těchto lidí. Tak tomu bylo samozřejmě i v případě Markéty a Mirka. Nyní, když je mají ve své moci, pokusí se z nich udělat exemplární a odstrašující případ. Chtějí všem jasně říci, že každý, kdo se postaví proti vůli mocného sultána Ergodana, bude dostižen a zničen.

Naše vláda to pochopila už dávno. Jak jste na tom vy?

Autor: Lumír Němec, Thor Tactical

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.