Poslanci chtějí peníze pro armádu: samohybné houfnice, Gripeny, Pandury. Peníze posílají i na vojenské zpravodajství

Poslanci chtějí peníze pro armádu: samohybné houfnice, Gripeny, Pandury. Peníze posílají i na vojenské zpravodajství
Autor fotografie: (CC BY-SA 2.0) © Milan Nykodym, Czech Republic|Popisek: Saab JAS-39 Gripen (Czech Air Force)
02 / 12 / 2016, 12:00

Opoziční poslanci navrhují podstatně navýšit výdaje na obranu o desítky miliard korun. Celkové plánované výdaje ministerstva obrany ve výši 52,5 miliardy označují jako nedostatečné.

Důvod je jednoduchý, podle doporučení Severoatlantické aliance by Česká republika měla vydávat na obranu 2 % hrubého domácího produktu ročně. Tuto hodnotu však dlouhodobě neplní, pro letošní rok jsou i přes významný hospodářský růst plánovány výdaje jen ve výši 1,08 % HDP. Dlouhodobé snížení výdajů na vnější bezpečnost vede podle nich k velkému vnitřnímu dluhu na modernizaci a infrastruktuře armády. K návrhu rozpočtu připravili několik změn, které mají financování armády posílit.

Za vlastní bezpečnost se platí. ČR musí navýšit výdaje na obranu

Největší finanční injekci pro ministerstvo obrany navrhuje Jana Černochová (ODS), která chce navýšit financování o celkem 10 miliard korun. Z toho má jít celkem 9 miliard na dosažení operačních schopností a udržení nasazených jednotek u pozemních bojových sil podle aliančních standardů. Celá jedna miliarda navíc má být vyčleněna na činnost vojenského zpravodajství, především na investice do kybernetické bezpečnosti.

Velkou podporu chtějí dát armádě i poslanci TOP09 Marek Ženíšek a Jiří Skalický. Ti navrhují poslat celkem 2,28 miliardy korun do čtyř vojenských projektů. Konkrétně se jedná o kolová obrněná velitelsko-štábní vozidla Pandur, mobilní 3D radiolokátory MADR, modernizace a zvýšení schopnosti letadel JAS-39 Gripen a konečně modernizace samohybných kanónových houfnic.

Donald Trump: Angažmá USA v NATO by se mělo drasticky zmenšit

Finální hlasování o státním rozpočtu včetně všech pozměňovacích návrhů se uskuteční ve středu 6. prosince dopoledne.

 

Foto: Saab JAS-39 Gripen (Czech Air Force), pod licencí (CC BY-SA 2.0), © Milan Nykodym, Czech Republic

(CC BY-SA 2.0)

Tagy článku