Je spojenec Izrael nebo Írán? Dodávky pro jadernou elektrárnu se přelily ve spor o zahraniční směřování země

Je spojenec Izrael nebo Írán? Dodávky pro jadernou elektrárnu se přelily ve spor o zahraniční směřování země
02 / 12 / 2016, 18:00

Divoký střet se odehrál dnes ve Sněmovně nad zákonem, který ruší zákaz dodávek pro jadernou elektrárnu v íránském Búšéhru.

Iniciativa komunistů a ČSSD byla nakonec zamítnuta hlasy ODS, TOP09, ANO a lidovců. Další střet se ale čeká u obdobného koaličního návrhu.

Debata o dodávkách pro Búšéhr se stočila i k mezinárodním zájmům České republiky. „ Mě by zajímalo, zda ministr zahraničí, či jeho lidé, či jeho ministerstvo jednali, konzultovali, případně zeptali se na názor na tento zákon našeho strategického spojence, to je Stát Izrael,“ začal rozpravu o zákoně šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Zajímal se především o názor ministra zahraničních věci Zaorálka, který ale nebyl ve sněmovně.

Následovalo vystoupení lidoveckého ministr kultury Daniela Hermana. „Dva ministři izraelské vlády mi řekli, že by to bylo riziko a že by nebylo dobré to schvalovat,“ konstatoval Herman.

To nenechalo klidným předsedu komunistických poslanců Kováčika, který řekl, že se přece „suverénní parlament nemusí ptát, jaké můžeme přijímat zákony“.

Zákaz chtěl zrušit i ministr průmyslu Mládek, který tento krok považuje za důležité gesto, které nám umožní vstup na íránský trh. On sám je předkladatelem obdobného vládního návrhu, který se poslancům brzy dostane na pořad hlasování.

Mezi oponenty se jasně vymezil poslanec Daniel Korte (TOP 09): „Kdo je náš spojenec? Írán, který vyhrožuje, že smete stát Izrael? Nebo je to demokratický stát Izrael?“

Návrh nezískal ve sněmovně dostatečnou podporu a nebyl schválen. Velmi zajímavé bude sledovat projednávání obdobného vládního návrhu. Tam koaliční smlouva nutí vládní poslance předlohu podporovat. Pro většinu koalice by to ale znamenalo hlasovat napříště naprosto opačně.  

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace