Starejte se o zámky ve dveřích. Šest tipů, jak na to

Starejte se o zámky ve dveřích. Šest tipů, jak na to
07 / 12 / 2016, 02:45

Vypadá sice jen jako kousek kovu, ale aby fungoval tak, jak má, je potřeba se o něj starat. Řeč je o zámku, který má každý z nás ve dveřích.

Především zima je pro jeho životnost nejnáročnější období. Mráz, vlhkost a sníh zámek ničí a vám se tak jednoho dne může stát, že třeba neodemknete. Jak takový zámek zkontrolovat a jak se o něj starat, radí Jan Hrnčíř, bezpečnostní expert společnosti ASSA ABLOY, která u nás vyrábí tradiční české zámky a cylindrické vložky FAB.

1.  Zámek pravidelně promazávejte

Tak jako promazáváme skřípající panty u dveří nebo řetěz u jízdního kola, tak je potřeba se starat i o zámek. Nejde o nic náročného, dvakrát za rok stačí do zámku vstříknout trochu speciálního mazadla. Zámek je totiž složen z mnoha malých mechanických komponentů, které po čase mohou začít drhnout.

Pozor na to, jaké mazadlo používáte. „Doporučuji používat taková mazadla, která nepoškodí ochranu kovu proti korozi,“ říká Jan Hrnčíř z ASSA ABLOY. Podle něj správné mazadlo také čistí a případně rozmrazuje. „Ideální je přípravek s hlavicí pro snadnou aplikaci a s mechanickým vstřikovačem. Nikdy nepoužívejte olejová či vazelínová mazadla. Mohou totiž způsobit zaseknutí zámku,“ varuje.

2. Vždy používejte originální klíč

Pokud chcete, aby vám zámek dlouho vydržel, zapomeňte na levné kopie klíčů, které vám udělají na každém rohu. Nejste si jisti? Navštivte certifikovaného zámečníka. „Mám-li cylindrickou vložku FAB, měl bych si vždy nechat přidělat originální klíč FAB. Jiný klíč může být jinak široký a do zámku nemusí pasovat. Levnější varianty klíčů bývají naopak slabé, brzy se ohýbají, lámou, a zámek tak deformují a poškozují,“ vysvětluje Jan Hrnčíř.

3.  Dotáhněte šrouby

Zámek musí ve dveřích držet. Pokud se vám při odemykání hýbe, nebo ho dokonce s klíčem i povytáhnete, je něco špatně. Vezměte si nářadí a všechny šrouby dotáhněte. „To platí i pro kování a kliky. Uvolněné součásti mohou zlodějům usnadnit cestu a zkrátit čas k překonání vašich dveří,“ pokračuje Hrnčíř.

4. Zkontrolujte, jak drží dveře

Neustálým otevíráním a zavíráním dveří dochází i k jejich opotřebení. Mohou se například trochu zkřivit a najednou jde hůře zamykat a odemykat. Alespoň jednou za rok zkontrolujte, zda dveře dobře sedí v pantech a západka zámku přesně pasuje do zárubně. Ideální je dveře kontrolovat při výrazných změnách počasí, tedy na jaře a na podzim.

5. Špatně se zamyká? Podívejte se na zadlabací zámek

Používáte na odemykání či zamykání speciální gryf? Pak bude nejspíš problém ve špatně usazeném zadlabacím zámku. „I když usazení zámku nevypadá technicky příliš náročně, může způsobovat problémy a drhnutí cylindrické vložky. Proto je dobré nákup i instalaci konzultovat s odborníkem,“ říká Jan Hrnčíř.

6. Maximálně do deseti let zámek vyměňte

Životnost zámků je asi 5 až 10 let. Záleží na počtu otočení klíčem neboli na počtu průchodů. Pečlivou údržbou se ale můžete dostat k horní hranici. Pak už se ale výměna doporučuje. A to i v případě, kdy zámek zdánlivě funguje bez problému. „Důvodem je nejenom fyzické opotřebení, ale také zastarání bezpečnostních ochranných prvků. Zloději se bohužel učí rychle,“ dodává Jan Hrnčíř, který doporučuje nakupovat v ověřeném zámečnictví a vybrat takový, který má minimálně 3. nebo 4. bezpečnostní třídu.

S mazadlem FAB Plus prodloužíte zámkům život

Na zámky, řetězy a další mechanicky namáhané kovové komponenty je vhodné mazadlo FAB Plus. S touto praktickou lahvičkou o obsahu 30 ml stačí zámky promazat dvakrát ročně a budou stále jako nové. Mazadlo je také skvělý pomocník v zimě, když vám zámek zamrzne, a pohodlně s ním rozmrazíte i zámek u auta. FAB Plus má skvělé kluzné vlastnosti a je jednoduchý na aplikaci díky mechanickému vstřikovači.

Cena: 109 Kč

www.fab.cz

Více tipů a doporučení najdete na www.nenechtesevykrast.cz a www.fab.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace